Wielki Szlak Himalajski - 1700 km przez dżunglę, lodowce i górskie przełęcze

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 12:24
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski po czterech miesiącach pieszej wędrówki przez nepalskie Himalaje szczęśliwie wrócili do Polski. W audycji "Do południa" opowiadają o trudach i pięknie przebytej drogi.
Audio
  • Wielki Szlak Himalajski - 1700 km przez dżunglę, lodowce i górskie przełęcze (Do południa/Trójka)
Joanna Lipowczan na trasie Wielkiego Szlaku Himalajaskiego
Joanna Lipowczan na trasie Wielkiego Szlaku HimalajaskiegoFoto: Joanna Lipowczan/Bartosz Malinowski

Czym jest Wielki Szlak Himalajski? - Ministerstwo turystyki Nepalu wpadło na pomysł, żeby połączyć w jedną całość trasy, które znajdują się wzdłuż kraju. Oficjalnie jako produkt turystyczny szlak istnieje od 2011 roku. Jego stworzenie miało na celu pobudzenie ruchu turystycznego w innych regionach niż Annapurna czy Everest. Dzisiaj bardziej funkcjonuje on na mapach niż w rzeczywistości, bo nawet mieszkańcy wiosek, które znajdują się na szlaku, nie mają świadomości, że ów szlak tamtędy przebiega - tłumaczy Joanna Lipowczan.

Czytaj dalej
malina 38 1200.jpg
Relacja z podróży Joanny i Bartka

Trasa, wciąż mało uczęszczana i pozbawiona turystycznej infrastruktury, zachwyciła parę podróżników. - Ta trasa jest niezwykle piękna, bogata i różnorodna. Miałem wrażenie, że przejście tej drogi przypomina przejście przez kilkanaście oddzielnych państw. Na trasie zmienia się nie tylko krajobraz. Zmieniają się także grupy etniczne, języki, kultura i architektura - mówi Bartosz Malinowski.

Goście Pawła Drozda opowiadają słuchaczom Trójki o kolejnych etapach szlaku, zmaganiach z agresywną nepalską dżunglą, trudnościach nawigacyjnych, maskotkach-pijawkach i błyskawicznych fochach. Mówią też, co jest największą zmorą przemierzających szlak, i z jakimi problemami borykają się mieszkańcy Nepalu.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski (podróżnicy)
Data emisji: 21.01.2016
Godzina emisji: 10.15

iwo/mk

Czytaj także

Motocyklem do nieba, czyli jednoślad w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 11:44
Sprawne hamulce, bak benzyny i założenie, że wszystko może się zdarzyć. O motocyklowej podróży przez Himalaje opowiada w "Do południa" Witold Palak i Dorota Wójcikowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Witkowska zdobywa Koronę Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 12:38
- Przede mną finał Korony Ziemi, czyli wejście na najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów - opowiada Monika Witkowska, podróżniczka i autorka książek.
rozwiń zwiń