"Ostatnia powieść Marcela", czyli do czego prowadzi kryzys osobisty i twórczy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:30
- Tytułowy Marcel to człowiek w kryzysie twórczym, ale też osobistym. Ten kryzys jest związany z jego nieumiejętnością komunikowania się z kobietami - mówi o bohaterze swojej książki Katarzyna Tubylewicz.
Audio
  • Katarzyna Tubylewicz i Michał Nogaś rozmawiają o książce "Ostatnia powieść Marcela" (Do południa/Trójka)
Powieść Katarzyny Tubylewicz to historia o poznawaniu siebie, procesie twórczym, kobiecym dojrzewaniu i męskim schyłku, a także o sprawczej sile literatury.
Powieść Katarzyny Tubylewicz to historia o poznawaniu siebie, procesie twórczym, kobiecym dojrzewaniu i męskim schyłku, a także o sprawczej sile literatury.Foto: Pixabay/Unsplash

Mieszkająca od lat w Szwecji Katarzyna Tubylewicz opowiada w "Do południa" o swojej najnowszej książce pt. "Ostatnia powieść Marcela". Główni bohaterowie to inteligentna i piękna dziewczyna z prowincji oraz 50-letni autor bestsellerowych kryminałów - skłócony z rodziną i pozbawiony złudzeń kobieciarz przeżywający kryzys twórczy. Para poznaje się w pociągu. To, co może wyglądać na zapowiedź historii miłosnej, okazuje się transformującym spotkaniem dwojga ludzi z trudną przeszłością, które prowadzi do nieoczekiwanego finału.

Autorka przyznaje w rozmowie z Michałem Nogasiem, że najbardziej absurdalne dialogi, które znajdziemy w książce, są wbrew pozorom autentyczne, zasłyszane w pociągach. Pisarka tłumaczy też, jaki jest stosunek Szwedów do podróży pociągami, oraz jak odmiennie w stosunku do Polski, postrzegani są w Szwecji pisarze.

Lista osób, które wygrały książkę "Ostatnia powieść Marcela"
Magda, Łódź
Joanna, Poznań
Agata, Miejsce Piastowe
Krzysztof, Warszawa
Artur, Lubliniec
Monika, Kraków
Hanna, Gdynia
Klaudia, Kraków
Ewa, Władysławowo

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Katarzyna Tubylewicz (pisarka)
Data emisji: 29.03.2016
Godzina emisji: 10.15

mat. prasowe/fbi/mp

Czytaj także

Big Book Festival. Trójka na święcie czytania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:55
W sobotę rozpoczęła się trzecia edycja Big Book Festival, czyli imprezy dla entuzjastów czytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść "Fatum i furia" - każdy związek ma dwie twarze

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 19:29
Trzecia książka 37-letniej Lauren Groff z Nowego Jorku to opowieść o losach trwającego 24 lata małżeństwa. Historię związku poznajemy z dwóch perspektyw - żony i męża. Jak bardzo może się różnić postrzeganie wspólnego życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wirus" Dariusza Bugalskiego, czyli sen o epidemii miłości

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 15:04
- "Wirus" jest o epidemii miłości. Najczęściej spotykamy złe wirusy i się ich boimy, ale wyobraźmy sobie, że są też dobre, które przynoszą epidemię miłości - mówi o swojej nowej książce Dariusz Bugalski.
rozwiń zwiń