Historia pszczół, czyli zderzenie cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 18:00
- Pomysł na tę powieść narodził się po obejrzeniu filmu, który opowiadał o wymieraniu pszczół i jego konsekwencjach - mówi Maja Lunde o źródłach inspiracji bestsellera zatytułowanego "Historia pszczół".
Audio
 • Historia pszczół, czyli zderzenie cywilizacji (Do południa/Trójka)
Historia pszczół to jeden z największych norweskich hitów wydawniczych ostatnich lat; już wiadomo, że zostanie przetłumaczony na 15 języków
"Historia pszczół" to jeden z największych norweskich hitów wydawniczych ostatnich lat; już wiadomo, że zostanie przetłumaczony na 15 językówFoto: Pixabay.com

- Tytuł może wskazywać, że to opowieść z zakresu zoologii. Ale tak nie jest - podkreśla Wioletta Myszkowska, która rozmawiała z Mają Lunde. Bohaterami książki - której fabuła rozgrywa się w trzech planach czasowych - są: Anglik William (rok 1857), Amerykanin George (rok 2007) oraz Chinka Tao (rok 2098), a spoiwo ich historii tworzą właśnie pszczoły.

"Historia pszczół" to powieść ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość codzienności i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy, snując równoległą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w której Norweżka opowiada o poszczególnych etapach pracy nad książką, tłumaczy, jak zmienił się jej stosunek do pszczół i zdradza, na jakie trzy pytania szukała odpowiedzi, pisząc tę książkę - pierwszą w jej dorobku dla dorosłego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś    
Autor:
Wioletta Myszkowska
Gość: Maja Lunde (pisarka)
Data emisji: 12.04.2016
Godzina emisji: 10:17

mat. prasowe/mk/ei

Oto lista osób, które wygrały książkę "Historia pszczół":

 1. Barbara z Płocka
 2. Anna ze Świdnika
 3. Kinga z Zamościa
 4. Mariusz z Ćmielowa
 5. Monika z Pabianic
 6. Jacek z Poznania
 7. Ola z Sejn
 8. Danuta z Poznania
 9. Michał ze Zborowa
 10. Mariusz z Łapanowa

Czytaj także

"Leningrad. Oblężenie i symfonia" - muzyka w cieniu wojny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 16:40
- To historia wybitnego kompozytora uwikłanego w system polityczny oraz zawiłości i nieszczęścia komunistycznego Związku Radzieckiego - mówi o Dymitrze Szostakowiczu muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dehnel, Kołodziejczyk, Hugo-Bader, Tokarczuk i inni. "Pisarze i pisanki", czyli cała prawda o... pisaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 23:00
"Jak powstają twoje teksty, gdy mnie ktoś tak spyta...", tak niegdyś odgrażał się Kazik Staszewski. Wiadomo, męka twórcza jest czymś okropnym. Kiedy bierzemy do ręki powieść, wiersz, reportaż, artykuł, polski przekład znanego tekstu, rzadko zastanawiamy się, w jakich okolicznościach powstał. Dlatego postanowiliśmy to zbadać, choć Kazika - przezornie - ominęliśmy szerokim łukiem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greg Baxter: w świecie książek nastały ciemne czasy populizmu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 09:00
- Zdałem sobie sprawę, że ludzie chcą rozmawiać o tym, jak książki odnoszą sukces, a nie o tym, czy są dobre. Na każdego mądrego krytyka przypada pięciuset takich, którzy są kiepscy i to oni mają władzę nad czytelnikami - uważa pisarz Greg Baxter.
rozwiń zwiń