Pisarz, który najbardziej boi się starości

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 14:54
- Seria książek "Metro" powstała z doświadczenia długich godzin spędzonych w wagonach moskiewskiego metra - mówi Wioletcie Myszkowskiej autor powieści Dmitrij Głuchowski.
Audio
  • Pisarz, który najbardziej boi się starości (Do południa/Trójka)
Rosyjski pisarz i dziennikarz Dmitrij Głuchowski
Rosyjski pisarz i dziennikarz Dmitrij GłuchowskiFoto: PAP/EPA/BERND WEISSBROD

Głuchowski to rosyjski dziennikarz radiowy i telewizyjny, korespondent wojenny oraz pisarz. Fanom literatury znany jest przede wszystkim z debiutanckiej, wydanej w 2005 roku powieści "Metro 2033". Książka ukazała się w 22 krajach na całym świecie. Wydał również m.in.: "Metro 2034", "Metro 2035", "Czas zmierzchu", "Witajcie w Rosji" oraz "FUTU.RE".


- Nie pamiętam, żebym bał się wojny nuklearnej, kiedy byłem dzieckiem. Wtedy moim największym strachem było to, że nie znajdę swojego miejsca w życiu. Albo że znajdę nieodpowiednie - stanę się nie tym, kim mógłbym się stać. Zmarnuję swój potencjał i nie dowiem się, jakie mam możliwości. Te lęki nie zmieniły się znacząco. Teraz największym jest starość. To wzięło się z książek. Dużo czytałem jako dzieciak i traumatycznym przeżyciem były dla mnie opowieści o starych ludziach, którzy żałowali, że nie żyli inaczej, wiele przegapili i zestarzeli się za szybko - mówi w "Do południa".

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z pisarzem, w którym opowiada on m.in. o swojej książce "FUTU.RE" i planach na przyszłość.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorka: Wioletta Myszkowska
Gość: Dmitrij Głuchowski (pisarz)
Data emisji: 14.06.2016
Godzina emisji: 10.17

mp/mk

Czytaj także

Afgańskie wyznania. "Nasz brat jest dziewczynką"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 19:00
Amerykańska dziennikarka Jenny Nordberg pojechała do Afganistanu, by opisać toczącą się tam wojnę. Wróciła z zupełnie inną historią. Dzisiaj o jej reportażach mówi cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Idź, postaw wartownika" - wielki powrót Harper Lee!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 13:59
Harper Lee przeszło pięćdziesiąt lat temu wydała swoją pierwszą i ostatnią książkę pt. "Zabić drozda". Nikt nie spodziewał się, że wielbiciele jej talentu otrzymają wielki literacki prezent. Jest nim powieść "Idź, postaw wartownika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrząsająca relacja z etiopskiego więzienia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:44
To reportaż o przetrwaniu w więzieniu w Addis Abebie w Etiopii. Napisało go dwóch szwedzkich dziennikarzy, Martin Schibbye i Johan Persson, którzy przekroczyli granicę kraju dzięki pomocy antyrządowej partyzantki.
rozwiń zwiń