Czy kultura popularna wciąż musi się bronić?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:00
- Popkultura potrzebuje ciekawych twórców, którzy poważnie podchodzą do tego, co robią. Trzeba jej też ciekawych tekstów. Jeśli będą się pojawiały, to niewątpliwie obroni się jako miejsce, w którym rzeczywiście zauważymy, że dzieją się rzeczy godne uwagi - mówił Michał Cetnarowski, autor książki "Podwójne życie bogów".
Audio
  • Rozmowa Katarzyny Borowieckiej z Michałem Cetnarowskim (Do południa/Trójka)
Fragment okładki książki Podwójna tożsamość bogów Michała Cetnarowskiego
Fragment okładki książki "Podwójna tożsamość bogów" Michała CetnarowskiegoFoto: mat. promocyjne

Czy kultura popularna wciąż potrzebuje się bronić? Czy nadal stoi w opozycji do tzw. kultury wysokiej? Zdaniem gościa "Do południa" Michała Cetnarowskiego popkultura posiada narzędzia do tego, by tworzyć rzeczy ważne i zdecydowanie warte zainteresowania. Ich wartość zależy jednak  jak zawsze  od tego, kto dostanie owe narzędzia w swoje ręce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Katarzyna Borowiecka zastanawiała się wspólnie z gościem także nad fenomenem Philipa K. Dicka, który jest postrzegany jako jeden z najważniejszych twórców amerykańskich XX wieku. Czemu zawdzięcza tak wielką i rosnącą popularność? Skąd na okładce książki pisarza Batman wpisany w okrąg witruwiański?

Oto lista osób, które wygrały książkę "Rdza" Jakuba Małeckiego:

p. Joanna z Konina
p. Eleonora z Łęgowa
p. Milla z Wrocławia
p. Jarosław z Góry
p. Wojciech z Łodzi
p. Małgorzata z Brzegu
p. Adrian z Kętrzyna

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Michał Cetnarowski (autor książki "Podwójna tożsamość bogów. O kulturze popularnej w kinie, komiksie i literaturze")
Data emisji: 27.09.2017
Godzina emisji: 10.29

czaj/gs

Czytaj także

Projekt "Wspólny Mianownik". Czy można ocalić stare słowa?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 18:47
– Zachęcamy wszystkich, ale przede wszystkim młodych ludzi, żeby szukali słów, które bardzo lubią, a które znikają z języka. Te stare słowa mogą być międzypokoleniowym łącznikiem, początkiem rozmowy z babcią czy dziadkiem o tym, jak zmienił się świat i sposób opowiadania o świecie – mówi Aleksandra Rzążewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maryla Rodowicz o najnowszej płycie i… przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 17:50
– Nie przejmuję się tym. Udaję, że jestem świeża, lekka i zwinna. Biegam po scenie, zagłuszam myślenie o przemijaniu – przyznaje piosenkarka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Marinina: im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej ich lubię

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 11:00
Mówi się o niej, że to rosyjska Agatha Christie. Jest doktorem nauk prawnych, podpułkownikiem milicji w stanie spoczynku i autorką powieści kryminalnych. Jej książki w Rosji stały się bestsellerami. W "Do południa" gościła Aleksandra Marinina.
rozwiń zwiń