Czy wizje przyszłości w filmie mogą się sprawdzić?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 12:47
– Wizje przyszłości w różnych dotychczasowych filmach w dużym stopniu się nie sprawdzały – mówił w Trójce dr Łukasz Jasina, który był gościem Katarzyny Borowieckiej. 
Audio
  • Czy wizje przyszłości w filmie mogą się sprawdzić? (Do południa/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Peshkova/Shutterstock.com

Filmoznawca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jasno stwierdził, że w żadnym filmie nikt nie przewidział tak wielkiego rozwoju technologii komunikacyjnych. Dziś internet i telefony komórkowe ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ale też mają swoje negatywne strony. – Ta superrewolucja, dzięki której w każdej chwili możemy skontaktować się z naszymi bliskimi, z drugiej strony zaowocowała zagubieniem się w kontaktach z ludźmi, którzy są wokół nas. Te technologie doprowadziły nas do mentalnego zamknięcia – zauważył dr Łukasz Jasina. 

W rozmowie poruszono też temat prezentowania przyszłości w filmach. Większość takich produkcji ma charakter edukacyjny i pozwala dotrzeć do widza, ukazując mu problemy, z którymi może się zacząć mierzyć w kolejnych latach. 

Katarzyna Borowiecka i Łukasz Jasina mówili również o serialu "Czarne lustro". Dlaczego akurat ta produkcja przedstawia najbardziej realną przyszłość? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 3.01.2018
Godzina emisji: 10.28

kw/mk

Czytaj także

Oriana Fallaci i Teresa Torańska oczami Remigiusza Grzeli. "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 14:30
Oriana Fallaci i Teresa Torańska – dwie wybitne reporterki, których praca wywarła niebagatelny wpływ na światowe dziennikarstwo. Choć pochodziły z zupełnie innych światów, miały wiele cech wspólnych. Opisania ich losów podjął się Remigiusz Grzela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Umer: kiedy człowiek jest potrzebny, życie nabiera sensu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 15:00
– Naokoło jest tyle rzeczy, w których nie chcę uczestniczyć. Pragnę za to zanurzyć się w świecie piękna, mądrości i wrażliwości – przyznaje artystka i dodaje, że jeszcze nigdy w życiu tak intensywnie nie pracowała.
rozwiń zwiń