X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twórczość Stanisława Grzesiuka bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 11:30
W roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka, równo 55 lat po jego śmierci, wydawnictwo Prószyński i Spółka wznawia wszystkie jego książki, które uzupełnione będą m.in. o fragmenty, wycięte wcześniej przez cenzurę i samego autora.
Audio
  • Niezwykłe wznowienia dzieł Stanisława Grzesiuka (Do południa/Trójka)
Mural ze Stanisławem Grzesiukiem na ul. Puławskiej w Warszawie.
Mural ze Stanisławem Grzesiukiem na ul. Puławskiej w Warszawie.Foto: By Diil Gang, Great (Own work, Panek) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

torańska podpisuje ok 663.jpg
Oriana Fallaci i Teresa Torańska oczami Remigiusza Grzeli. "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska"

Stanisław Grzesiuk był pieśniarzem i popularyzatorem folkloru Warszawy i Czerniakowa. Jego charakterystyczny głos znany z piosenek o Felku Zdankiewiczu, Czarnej Mańce, czy Stachu, co marzył o Hance, znają chyba wszyscy. 60 lat temu zadebiutował jako pisarz, choć, jak sam przyznawał w wywiadach, nigdy nie myślał o pisaniu. Do napisania debiutanckiej książki "Pięć lat kacetu" skłoniła go dana wcześniej obietnica, że opisze jak przeżył 5 lat spędzonych w obozach koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej.

Pojawia się pytanie: dlaczego dopiero teraz udało się wydać wszystkie książki Stanisława Grzesiuka w takiej formie? – Musimy się cofnąć kilka lat w przeszłość, gdy ja i Bartosz Janiszewski, późniejszy autor książki "Grzesiuk. Król życia", zastanawialiśmy się, czy wydanie takiej biografii ma sens. Powstało mnóstwo prac magisterskich i doktorskich, jest mural w Warszawie, Grzesiuk cały czas pojawia się gdzieś w obiegu czytelniczym, ale nie miał wtedy jeszcze biografii. Zrozumieliśmy wtedy, że nikt się wówczas nie podjął tego zadania, bo Grzesiuk sam napisał trzy książki, w których opisywał swoje losy. Jak więc pisać życiorys kogoś, kto napisał o sobie wszystko? – mówi Michał Nalewski, redaktor wznowień książek Stanisława Grzesiuka. – Doszliśmy wtedy do jednego wniosku: postanowiliśmy dotrzeć do spadkobierców artysty i nie pozwolić im cenzurować tej biografii – dodaje.


Magda-Umer 1200.jpg
Magda Umer: kiedy człowiek jest potrzebny, życie nabiera sensu

Michał Nalewski i Bartosz Janiszewski dotarli do wnuczki artysty, Izabeli Laszuk i odkryli, że jest ona w posiadaniu gigantycznego archiwum Stanisława Grzesiuka. – Te wszystkie materiały pozostały w rodzinnych zbiorach, bo żadna instytucja nie była nimi zainteresowana – opowiada Izabela Laszuk. Gdy Michał Nalewski zaczął przyglądać się rękopisom z kolekcji wnuczki Stanisława Grzesiuka, odkrył, że znajduje się tam wiele fragmentów, które nigdy wcześniej nie ukazały się w żadnym wydawnictwie. Okazało się to impulsem, który doprowadził do rozpoczęcia prac nad nowymi wydaniami książek czerniakowskiego pieśniarza. Dzięki temu w styczniu ukazało się nowe wydanie "Pięciu lat kacetu". Premiera "Boso, ale w ostrogach" planowana jest na maj, a "Na marginesie życia" – na wrzesień bieżącego roku.

Jak wyglądała praca nad nieznanymi dotąd rękopisami Stanisława Grzesiuka? Czy badający je napotkali w jej trakcie jakieś trudności? Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Natalia Grzeszczyk
Goście: Izabela Laszuk (wnuczka Stanisława Grzesiuka), Michał Nalewski (redaktor wznowień książek Stanisława Grzesiuka)
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 10.22

ml

Czytaj także

Niezwykłe życie literackiej Warszawy w okresie międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:50
- Warszawa w latach międzywojennych to było miasto niezwykle szybko się rozwijające. Przyjechali do niej literaci, poeci, pisarze - mówi Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, czego nie wiedzieliście o Prusie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:20
- Było wokół niego mnóstwo chaosu, kłopotów, niewyjaśnionych rzeczy. Jemu współcześni na pewno nie powiedzieli, że był nudny - tak o Bolesławie Prusie opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Prus - śledztwo biograficzne".
rozwiń zwiń