Twórczość Stanisława Grzesiuka bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 11:30
W roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka, równo 55 lat po jego śmierci, wydawnictwo Prószyński i Spółka wznawia wszystkie jego książki, które uzupełnione będą m.in. o fragmenty, wycięte wcześniej przez cenzurę i samego autora.
Audio
  • Niezwykłe wznowienia dzieł Stanisława Grzesiuka (Do południa/Trójka)
Mural ze Stanisławem Grzesiukiem na ul. Puławskiej w Warszawie.
Mural ze Stanisławem Grzesiukiem na ul. Puławskiej w Warszawie.Foto: By Diil Gang, Great (Own work, Panek) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

torańska podpisuje ok 663.jpg
Oriana Fallaci i Teresa Torańska oczami Remigiusza Grzeli. "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska"

Stanisław Grzesiuk był pieśniarzem i popularyzatorem folkloru Warszawy i Czerniakowa. Jego charakterystyczny głos znany z piosenek o Felku Zdankiewiczu, Czarnej Mańce, czy Stachu, co marzył o Hance, znają chyba wszyscy. 60 lat temu zadebiutował jako pisarz, choć, jak sam przyznawał w wywiadach, nigdy nie myślał o pisaniu. Do napisania debiutanckiej książki "Pięć lat kacetu" skłoniła go dana wcześniej obietnica, że opisze jak przeżył 5 lat spędzonych w obozach koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej.

Pojawia się pytanie: dlaczego dopiero teraz udało się wydać wszystkie książki Stanisława Grzesiuka w takiej formie? – Musimy się cofnąć kilka lat w przeszłość, gdy ja i Bartosz Janiszewski, późniejszy autor książki "Grzesiuk. Król życia", zastanawialiśmy się, czy wydanie takiej biografii ma sens. Powstało mnóstwo prac magisterskich i doktorskich, jest mural w Warszawie, Grzesiuk cały czas pojawia się gdzieś w obiegu czytelniczym, ale nie miał wtedy jeszcze biografii. Zrozumieliśmy wtedy, że nikt się wówczas nie podjął tego zadania, bo Grzesiuk sam napisał trzy książki, w których opisywał swoje losy. Jak więc pisać życiorys kogoś, kto napisał o sobie wszystko? – mówi Michał Nalewski, redaktor wznowień książek Stanisława Grzesiuka. – Doszliśmy wtedy do jednego wniosku: postanowiliśmy dotrzeć do spadkobierców artysty i nie pozwolić im cenzurować tej biografii – dodaje.


Magda-Umer 1200.jpg
Magda Umer: kiedy człowiek jest potrzebny, życie nabiera sensu

Michał Nalewski i Bartosz Janiszewski dotarli do wnuczki artysty, Izabeli Laszuk i odkryli, że jest ona w posiadaniu gigantycznego archiwum Stanisława Grzesiuka. – Te wszystkie materiały pozostały w rodzinnych zbiorach, bo żadna instytucja nie była nimi zainteresowana – opowiada Izabela Laszuk. Gdy Michał Nalewski zaczął przyglądać się rękopisom z kolekcji wnuczki Stanisława Grzesiuka, odkrył, że znajduje się tam wiele fragmentów, które nigdy wcześniej nie ukazały się w żadnym wydawnictwie. Okazało się to impulsem, który doprowadził do rozpoczęcia prac nad nowymi wydaniami książek czerniakowskiego pieśniarza. Dzięki temu w styczniu ukazało się nowe wydanie "Pięciu lat kacetu". Premiera "Boso, ale w ostrogach" planowana jest na maj, a "Na marginesie życia" – na wrzesień bieżącego roku.

Jak wyglądała praca nad nieznanymi dotąd rękopisami Stanisława Grzesiuka? Czy badający je napotkali w jej trakcie jakieś trudności? Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Natalia Grzeszczyk
Goście: Izabela Laszuk (wnuczka Stanisława Grzesiuka), Michał Nalewski (redaktor wznowień książek Stanisława Grzesiuka)
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 10.22

ml

Czytaj także

Niezwykłe życie literackiej Warszawy w okresie międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:50
- Warszawa w latach międzywojennych to było miasto niezwykle szybko się rozwijające. Przyjechali do niej literaci, poeci, pisarze - mówi Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, czego nie wiedzieliście o Prusie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:20
- Było wokół niego mnóstwo chaosu, kłopotów, niewyjaśnionych rzeczy. Jemu współcześni na pewno nie powiedzieli, że był nudny - tak o Bolesławie Prusie opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Prus - śledztwo biograficzne".
rozwiń zwiń