X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy emotikony mogą wyrażać więcej niż tysiąc słów?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 10:45
Wyobraźmy sobie taką sytuację: dostajemy esemesa, ale w jego treści znajdują się jedynie obrazki: ducha, dwóch serc i pioruna. Jak zinterpretować taką wiadomość?
Audio
  • Emoticony w smsach - używać czy nie? (Do południa/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kinga/Shutterstock.com

Nasza mowa ojczysta potrafi zaskakiwać. Jak przyznaje gość Katarzyny Borowieckiej, "język polski jest znakomity do przekazywania emocji". – Szelesty, świsty, szepty, krzyki, brzdęki – różne dźwięki "krążą" w polszczyźnie. Przede wszystkim jednak mamy ogromny potencjał zdrobnieniotwórczy – opowiada językoznawczyni dr Agata Hącia.

Co jednak z robić w sytuacji, gdy nie słyszymy ani nie widzimy słów, a cała wiadomość, którą otrzymaliśmy, zapisana jest w formie obrazkowej? – Zachęca to, by puścić wodze wyobraźni. To może znaczyć wszystko i, tak naprawdę, wyłącznie od nadawcy będzie zależało, jaką treść chce przekazać. Takie obrazki – emotikony, gify – mogą wzbogacić wypowiedź, ale użyte samotnie wprowadzają dużo zamętu. Nie zapominajmy o słowach, bo mają ogromny potencjał. Obrazki nam tego nie zastąpią – mówi dr Agata Hącia.

Jak na treść esemesa może wpłynąć symbolika kolorów? Jaki język najczęściej korzysta ze zdrobnień? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 10.22

ml/mk

Czytaj także

Najdroższy SMS w życiu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:30
Oszuści stosują coraz więcej sztuczek, aby pozbawić uczciwych ludzi ich pieniędzy. Jedną z najnowszych metod są SMS-y premium, które mogą okazać się dużym obciążeniem dla naszych portfeli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nie lepiej się "skupić" niż "sfokusować"?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 18:00
– Nie brońmy się przed zapożyczeniami, bo nasz język używa ich od wieków. Są jednak pewne ograniczenia – mówi prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń