X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po co stworzono Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 12:15
– To jest pytanie, które mogłyby sobie zadać ryby albo twory rybopodobne, które żyły na Ziemi kilkaset milionów lat temu – stwierdził w radiowej Trójce Andrzej Dragan.
Audio
  • Po co stworzono Międzynarodową Stację Kosmiczną? (Do południa/Trójka)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Ziemi
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle ZiemiFoto: NASA

– Kilkaset milionów lat temu na Ziemi istniało życie tylko w oceanach. W którymś momencie jakiś pływający stwór zechciał spróbować wyjść na zewnątrz, na powierzchnię Ziemi. Oczywiście zdechł gdzieś w błocie. Ale później próbowała kolejna i kolejna ryba. Po jakimś czasie cała Ziemia została zasiedlona przez wyewoluowane twory – powiedział gość audycji "Do południa".

– Można sobie wyobrazić, że to był gigantyczny wysiłek. Ryby, nieprzystosowane do życia w nowym środowisku, przede wszystkim strasznie cierpiały, ale po wielu latach udało się skolonizować nowe tereny. Sukces, jaki to zagwarantowało nowym gatunkom, był oszałamiający. One przejęły panowanie nad całą planetą – podkreślił adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Według Andrzeja Dragana ludzie są obecnie na etapie "wystawiania nosa z oceanu". – Zaczynamy nieśmiało startować gdzieś poza naszą skorupę. Tym razem do skolonizowania jest o wiele więcej niż tylko powierzchnia jakiejś małej planetki. Cały Wszechświat czeka na nas. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak bardzo dużo nam to da. Ale patrząc na przykład tych ryb, można sobie wyobrażać, że to gra o bardzo wysoką stawkę – ocenił.

xx 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w kórej gość Trójki opowiedział, jak wygląda "codzienność" na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jaki wpływ na nasze życie mają różne badania i eksperymenty prowadzone na ISS i jak pobyt na stacji kosmicznej wpływa na organizm człowieka. Zdradził też, dlaczego astronauta nie może być zbyt inteligentny.

Inspiracją do rozmowy z Andrzejem Draganem była książka "Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie" Tima Peake'a, brytyjskiego oficera lotnictwa wojskowego, który w 2016 roku spędził 186 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Andrzej Dragan (adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 28.03.2018
Godzina emisji: 10.28

kk/kw

Czytaj także

USA chcą sprywatyzować Międzynarodową Stację Kosmiczną

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:41
Według dziennika "Washington Post" finansowanie stacji przez amerykański rząd miałoby się zakończyć w 2025 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz polecieć na Słońce? NASA rozdaje darmowe bilety

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 11:46
NASA zachęca osoby z całego świata do rejestrowania się na specjalnej stronie internetowej. Nazwiska wszystkich chętnych zostaną umieszczone na pokładzie sondy Solar Probe, która następnie wyruszy w stronę Słońca.
rozwiń zwiń