Takiej Polski międzywojennej nie znałeś

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 20:00
Człowiek mucha i głodomór, moda na brydża i raki, pierwszy milion radioabonentów, a także pierwsza plaża naturystów w II Rzeczypospolitej torpeda na torach - to tylko niektóre z mniej znanych faktów obrazujących dwudziestolecie międzywojenne, o których przypominamy w Trójce.
Audio
  • O wydarzeniach dwudziestolecia międzywojennego opowiada historyk dr Janusz Osica
  • O życiu kulturalnym w latach 20. i 30. opowiadają Maja i Jan Łozińscy
  • Bartłomiej Kuczyński opowiada o pracy NAC i zebranych tam zbiorach
  • Z archiwum Polskiego Radia - ciężka praca dorożkarza
  • Z archiwum Polskiego Radia - obrączka i futro za letnisko
Polski harcerz Jerzy Jeliński przy samochodzie marki Buick, przed polskim poselstwem w Tokio. Pełen opis - http:audiovis.nac.gov.plobraz105763e78bdd2f43b0a1456b534deac8fcbe
Polski harcerz Jerzy Jeliński przy samochodzie marki Buick, przed polskim poselstwem w Tokio. Pełen opis - http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105763/e78bdd2f43b0a1456b534deac8fcbe/Foto: fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"O ziemiańskim świętowaniu", "Smaki dwudziestolecia" czy cykl "W ziemiańskim dworze" to tylko niektóre z książek Wydawnictwa Naukowego PWN, które portretują mieszkańców Polski z okresu dwudziestolecia międzywijennego, oddają klimat tamtego wyjątkowego czasu, zaglądają do kuchni, przedstawiają często już zapomnianych celebrytów.

Wysłuchaj załączonych dźwięków, by usłyszeć wszystkie opowieści trójkowych gości.

- To był okres ogromnego entuzjazmu. Na jego fali stworzyliśmy wspaniałą konstytucję marcową, zbudowaliśmy społęczeństwo wielokulturowe w sensie, o jakim dziś chyba nawet nie myślimy i podjęliśmy próby uprzemysłowienia kraju - opowiada historyk dr Janusz Osica .

Lata 20. i 30. to również okres tworzenia systemu szkół, radia, prasy, to czas kultu literatury oraz czerpania pełnymi garściami z życia towarzyskiego. Maja i Jan Łozińscy dokładnie się tym zjawiskom przyjrzeli i opisali m.in. w książkach "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" oraz "Narty. Dancing. Brydż. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej". - Ludzie nie lubili zostawać w domu, chodzili do kabaretów, kin, teatrów, na kolacje do dobrych restauracji. Jadano raki, ostrygi, spełniano wszystkie możliwe kulinarne fanaberie. Panowała moda na letnie wyjazdy nad morze, bądź - całorocznie - do Zakopanego - opowiadali w Trójce.

Ale nawet najdokładniejsze opisy nie wystarczą, by oddać ducha epoki . Z pomocą przychodzą archiwalne nagrania i zdjęcia, na których widnieją sportowcy i politycy, ludzie przy codziennych zajęciach i celebryci, zagraniczni goście w kraju i Polacy za granicą. Troską o te dokumenty i ich udostępnianiem zajmuje się Narodowe Archiwum Cyfrowe.

- Oglądanie tych zdjęć jest fascynujące! One pokazują postaci i historie, których nie znajdziemy w podręcznikach, o których nie uczymy się w szkole - podkreśla  Bartłomiej Kuczyński z NAC.

Zdjęcia udostępniane przez NAC ( www.audiovis.nac.gov.pl ) trafiają do książek - także tych wydanych przez PWN, do sieci, do gazet. I są to fotografie fascynujące - niektóre z nich pokazujemy w Galerii .

Jakie zadania stoją przed NAC, gdzie znajdował się biegun ciepła II RP, o jakim ananasie mówi marszałek Piłsudski i kto w Wilnie zastawił futro dowiesz się słuchając wszystkich załączonych relacji oraz oglądając zdjęcia!

/

 


"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od 9 do 12. Zapraszamy.

Czytaj także

Historia (nie)codzienna. Dwudziestolecie na fotografii

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 07:00
"W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" to zbiór wspomnień, relacji literackich, anegdot i unikatowych zdjęć, które układają się w opowieść o tym szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perypetie małżeńskie w Polsce przedwojennej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 10:12
- To prawdziwy manifest kobiecości i niezależności, ale też niezwykle ciekawa opowieść o Polsce. No i są uczucia, a wiadomo, że z nimi nie ma żartów - Michał Nogaś zaprasza do czytania wznowionej po 50 latach książki.
rozwiń zwiń