X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawdziwa mama Muminków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 17:15
"Tematem moich utworów zawsze jestem ja, w przemianie" mówiła o swojej pracy Tove Jansson, autorka opowiadań o Muminkach. Miała więc w sobie coś i z Małej Mi, i z Włóczykija, i z Paszczaka. Teraz poznajemy ją nie tylko przez pryzmat małych trolli.
Audio
Muminkowa okupacja studia Trójki
Muminkowa okupacja studia TrójkiFoto: PR/G. Darmetko

Choć pierwsze opowiadanie o Muminkach powstało w 1945 roku, Tove Jansson tworzyła ponad 70 lat, to dotąd niewiele wiedzieliśmy o fińskiej autorce piszącej po szwedzku.

Gdy, w przeddzień ukazania się w Polsce biografii "Tove Jansson - Mama Muminków" , Michał Nogaś postanowił na antenie Trójki opowiedzieć o pisarce, wszystkie pokolenia słuchaczy dzwoniły i pisały, by podzielić się swoimi uwagami o ulubionych postaciach. Jak się okazało Muminek, Mama Muminka, Tata Muminka, Paszczak, Panna Migotka, Mała Mi, Włóczykij, a nawet Buka mają zarówno swoich miłośników, jak i przeciwników. Nie zawsze jednak Muminki wyglądały tak, jak dziś ...

Mama

/

- Niesamowicie twarda, pewna siebie dziewczynka po latach przyznała, że pisała, by odreagować własną dziecinność. Były bowiem dwie Tove: jedna zagubiona, ta w środku, a druga zdyscyplinowana i silna. Swoją pracę nazywała "kleceniem", odpisywała na wszystkie listy czytelników, była perfekcjonistką i wierzyła, że w życiu najważniejsze są praca i miłość - opowiada o pisarce trójkowy redaktor.

Książkę, która właśnie ukazuje się z Trójkowym Znakiem Jakości, napisała Boel Westin , profesor ze Sztokholmu. Listy, notatki, opowiadania, ilustracje, dokumenty - to wszystko pozwoliło ukazać niezwykle interesujące życie Tove, która pochodziła z artystycznej rodziny i sama tworzyła od wczesnego dzieciństwa. - W wieku 7 lat założyła pierwsze "wydawnictwo" - zszywała tworzone przez siebie tomiki, których uzbierało się w tamtym okresie 14. To były straszne opowieści bez szczęśliwych zakończeń. Dopiero później złagodniała, jej wyobraźnia i zakończenia stały się bardziej przyjazne - dodaje Michał Nogaś .

Jansson była także malarką, tworzyła komiksy, a jej prace doczekały się niezliczonych nagród. W 1976 roku otrzymała legitymację nr 133 Orderu Uśmiechu! A Muminki doczekały się muzeum ...

Muminki

Muminki
Muminki w Trójce. fot. M.Nogaś

- W pierwszej książce wyglądają inaczej, są bardziej wysmukłe, mają dłuższe pyszczki. Muminki ewoluowały, ale z całą pewnością wiadomo, że są trollami - wyjaśnia pisarka Joanna Olech , autorka wstępu do "Mamy Muminków".

Mama Muminka to opoka rodziny, Muminek - wrażliwy marzyciel, a Mała Mi ... - Ona jest koszmarem, strasznym snem rodzica, dzieckiem, które nie poddaje się żadnym regułom, jest zupełnie autonomiczne. Według mnie ta postać zrodziła się z marzenia o wolności - uważa gość Trójki.

Jak wygląda życie Muminków w ich domku, a także ilustracje do poszczególnych opowiadań autorstwa Jansson można oglądać w muzeum Dolina Muminków, które urządzono w Muzeum Sztuki w Tampere, w Finlandii. - W pewien sposób Finowie rozpoznają siebie w tej historii - Muminki kochają naturę, żyją razem, utrzymują przyjaźnie, są społecznością - mówi Elina Bonelius , rzeczniczka prasowa muzeum.

Jak doszło do tego, że polscy ilustratorzy wygrali konkurs na animowaną adaptację "Muminków"? Jak wyglądało życie prywatne Tove, kim była Tuulikki Pietilä i czy wszyscy boją się Buki? Dowiecie się słuchając całej audycji oraz fragmentu wywiadu z Tove!

Audycję przygotował i prowadził Michał Nogaś.

Zobacz jak wygląda muzeum Dolina Muminków:


Czytaj także

Dorośli w Dolinie Muminków. Setna rocznica urodzin Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 15:00
9 sierpnia wspominamy setne urodziny Tove Jansson - mamy Muminków, twórczyni niezwykłego świata, w którym mogą się odnaleźć zarówno dzieci, jak i dorośli. Zapraszamy do wysłuchania specjalnych audycji poświęconych tej wyjątkowej pisarce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tove Jansson Mama Muminków"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 13:07
Do tej pory czerpaliśmy wiedzę o Tove Jansson z okruchów - z gazetowych rewelacji i nużąco przewidywalnych "szkolnych" wypracowań dziennikarskich. Wreszcie biografia pióra Boel Westin przynosi ogrom wiedzy o "Mamie Muminków"!
rozwiń zwiń