X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek jest tam zawsze gościem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 12:15
- To miejsce, gdzie przyroda bardzo jednoznacznie pokazuje, kto tu rządzi. Ale jeśli mamy pokorę wobec przyrody, potrafimy przyjąć te warunki jako ciężkie i surowe, to potrafimy też uniknąć niebezpieczeństw - mówi dr Mikołaj Golachowski, znawca Antarktyki i miłośnik zimna.
Audio
  • Mikołaj Golachowski: na Antarktyce człowiek jest zawsze gościem
Kryształowy growler - odłamek góry lodowej
Kryształowy growler - odłamek góry lodowejFoto: Mikołaj Golachowski

Uczestnik wielu wypraw antarktycznych, dwukrotnie zimował na Antarktydzie w Polskiej Stacji Arctowski, przekonuje, że podróże w dzikie, zimne miejsca, sprawiają, że problemy stają się proste i oczywiste. - Trzeba nie zmarznąć, bo nawet nie zamarznąć - i przeżyć i to jest bardzo oczyszczające - twierdzi Mikołaj Golachowski .

Polarnik opowiada, że oprócz oszałamiających krajobrazów, Antarktyka to także mnóstwo zwierząt, które go jako biologa interesują najbardziej. - Niezwykłe jest to, że te zwierzęta nigdy nie miały żadnych lądowych drapieżników, tam nie ma niedźwiedzi polarnych, w związku z tym nie mają pojęcia, ze powinny się czegoś bać. Kiedy się tam ląduje, pingwiny przychodzą się przywitać, bo są bardzo ciekawskie i to jest niesamowite! - mówi gość Pawła Drozda w audycji "Do południa". Czasem polarnikom na spotkanie wychodzą także małe uchatki i małe foczki.

Wśród
Wśród pingwinów królewskich zagubił się słoń morski południowy, największa foka na świecie

- Klimat jest dosyć łagodny, nie ma ekstremalnych temperatur. Podczas dwóch zimowań na Antarktydzie najniższą temperaturę, jaką odczułem to minus 27 stopni - wspomina dr Golachowski, który w Polskiej Stacji Arctowski spędził w sumie nieco ponad 1000 dni. O ile w sezonie letnim na stacji jest tłoczono, bo zwykle znajduje się tam ponad 30 osób, to na zimę zostaje tam najwyżej 8 osób.

- To fantastyczny czas dla nas samych, kiedy można zrobić te wszystkie rzeczy, na które zawsze mieliśmy ochotę, a jakoś nigdy nie znajdowaliśmy po temu okazji - opowiada gość Trójki i podkreśla, że trzeba być dosyć odpornym, bo lądujemy na małej przestrzeni w małej grupie przeważnie obcych ludzi, a to wymaga większej tolerancji i cierpliwości niż jest konieczne w domu.

Od piątku, 23 listopada, Mikołaj Golachowski będzie gościem specjalnym 3. Edycji Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły we Wrocławiu. Jego zdjęcia można oglądać w naszej galerii . Zapraszamy!

Dlaczego Polacy wracający z Antarktyki pytani o skojarzenia muzyczne rejonu, odpowiadają jednomyślnie: "samba!"? Czy można odwiedzać Antarktykę turystycznie oraz jakie skojarzenia z chłodem i zimnem mają Trójkowi Słuchacze? Odpowiedzi znajdą Państwo w dźwięku .

Czytaj także

19 tysięcy kilometrów marzenia (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 17:00
- Długo wyobrażałem sobie takie zdjęcie, na którym jestem ja i Konrad, a w tle Plac Czerwony. W połowie kwietnia udało nam się je zrobić. To była podróż z najwyższej półki marzeniowej - opowiadają Robert i Konrad w reportażu Grażyny Wielowieyskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza kobieta pokonała pieszo Antarktydę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 15:25
Brytyjska podróżniczka stała się pierwszą w historii kobietą, która pokonała pieszo całą Antarktydę. Podróż zajęła jej 59 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże baśniowym tropem

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 20:08
Za górami, za lasami, za siedmioma górami leży kraina mlekiem i miodem płynąca. Kraina, której mieszkańcy wynaleźli jogurt i przepyszne najsłodsze pod słońcem desery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaimpregnowana przez góry

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 15:41
- Góry sprawiają, że spływają po mnie takie problemy jak pismo z Urzędu Skarbowego, czy zalane mieszkanie – mówiła w Czwórce Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka.
rozwiń zwiń