Zdjęcia z szuflady mają wartość!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 14:09
Przedwojenny bilet do teatru, nagrania odgłosów ulicy, zdjęcie medalu otrzymanego przez pradziadka - takie zbiory wraz z opisami stanowią cenne źródło informacji dla kolejnych pokoleń i historyków. Archiwistą społecznym może zostać każdy!
Audio
Zima 1931, dzieci na nartach na podwórzu domu oficerskiego 3 p.s.p.
Zima 1931, dzieci na nartach na podwórzu domu oficerskiego 3 p.s.p. Foto: Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Barbara Gotkowska

- Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego zjawiska, jak archiwa społeczne, a szacujemy, że tych jest ich w Polsce kilkaset. To po prostu archiwa powstające oddolnie i angażujące społeczeństwo -  Katarzyna Ziętal, koordynatorka projektu "Archiwa społeczne w Polsce". 

Każdy z nas może uzupełniać zbiory, przekazywać zdjęcia, dokumenty, nagrania i opisywać je. Archiwa społeczne prowadzone są zarówno w internecie i fizycznie, przez organizacje czy osoby prywatne. - Akcja Ośrodka Karta zmierza do przygotowania otwartej bazy danych tych archiwów, ewidencji ich zbiorów oraz uświadamiania, że także historie codzienne, lokalne są cenne i warto dbać o pamięć o nich - wyjaśnia gość Michała Nogasia.

Baza posłuży wymianie informacji o istniejących w Polsce archiwach społecznych, ocaleniu zbiorów, które często giną, gdy umiera osoba je gromadząca, a także edukacji. Ośrodek Karta przygotował również materiały edukacyjne dla archiwistów, którzy chcieliby zakładać i prowadzić archiwa społeczne.

Jeśli posiadają Państwo informacje o takich archiwach bądź sami je prowadzą i chcieliby dołączyć do otwartej bazy danych prosimy o kontakt pod wskazany TU numer telefony/adres email.

Jak mogą zostać wykorzystane ich zbory? Czy archiwa cyfrowe mają przewagę nad stacjonarnymi?
Posłuchaj całego spotkania, a w nim - relacji z archiwów społecznych: w Kanadzie i Polsce.

Czytaj także

Powstaje internetowe archiwum dawnej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 07:39
Internetowe archiwum zdjęć i wizerunków dawnej Bydgoszczy powstało na oficjalnej stronie internetowej miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby ze strychów i archiwów prasowych

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 23:25
Czy ktoś zna skrót NAC? To Narodowe Archiwum Cyfrowe. Jego zadaniem jest uratowanie od zapomnienia zdjęć dokumentujących polską historię i codzienność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka-cudeńko nie tylko pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 13:31
Aktorka Hanna Różańska pędzi brzegiem morza na motocyklu, a stronę dalej oglądamy lekcję tańca na plaży w uzdrowisku, którą prowadzi czarnoskóry Sam z zespołu Szymona Kataszka - to tylko niektóre ze zdjęć, jakie znajdziemy w niezwykłym albumie.
rozwiń zwiń