Spotterzy o samolotach wiedzą wszystko

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 12:40
- Spokojnie po dźwięku silników, po małej kropce na niebie, jestem w stanie rozpoznać jaki to typ samolotu - opowiada Radek Oneksiak z Warsaw Spotters.
Audio
  • Spotterzy o samolotach wiedzą wszystko (Do południa/Trójka)
Ulubione zdjęcie Radka Oneksiaka, samolot MD80. Zdjęcie zrobione na Okęciu.
Ulubione zdjęcie Radka Oneksiaka, samolot MD80. Zdjęcie zrobione na Okęciu.Foto: Fot.: Radek Oneksiak

Uwielbiają huk lotniczych silników, zapach paliwa i wszystko to, co wiąże się z awiacją. W okolicach lotnisk na całym świecie, z aparatem w ręku, oczekują na samoloty. Spotterzy. Ich pasją jest polowanie na... samoloty.

Władze warszawskiego Lotniska im. Fryderyka Chopina przygotowały im nawet specjalną górkę, znajdującą się niedaleko płyty lotniska, aby wygodniej było im robić zdjęcia. O samolotach wiedzą wszystko, są nimi zafascynowani.

- To są tony metalu, wzbijają się pięknie w powietrze, pozwalają ludziom być wolnymi, świat stał się mały dzięki nim i ta ich majestatyczność jest czymś niezwykłym - mówi Radek Oneksiak o samolotowej pasji. Przyznaje, że jego kolekcja zdjęć dziś liczona jest już w grubych dziesiątkach tysięcy i zajmuje kilka twardych dysków.

Jak wygląda dzień spottera oraz czy można znaleźć polską nazwę na określenie tej pasji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Borowiecka

Zobacz więcej na temat: fotografia hobby

Czytaj także

Jego aparat sprzedał nawet dom aukcyjny Christie's

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 17:00
Marek Mazur jest twórcą miniaturowych aparatów fotograficznych. Niektóre są wielkości pinezki, inne to miniaturowe pierścionki czy zegarki.
rozwiń zwiń