X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Projekt Mars One. Polak chce żyć na innej planecie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 13:13
- Mars One otwiera nam drzwi do nowego świata, będziemy pionierami. Nie boję się. Albo jestem skrajnie zdeterminowany, albo jestem skrajnie nieodpowiedzialny - mówi Paweł Rejdak, pisarz, który chce wziąć udział w projekcie kolonizacji Marsa.
Audio
  • Rafał Przybyła z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk o kolonizacji Marsa (Do południa/Trójka)
  • Paweł Rejdak o tym, czemu chce polecieć na Marsa (Do południa/Trójka)
Mars
MarsFoto: Glow Images/ East News

Firma Mars One przyjmuje zgłoszenia chętnych do udania się na Marsa w 2023 roku. Celem projektu jest ustanowienie stałej kolonii ludzkiej na tej planecie. Plan zakłada wysłanie prywatnego satelity komunikacyjnego na orbitę Marsa w 2016 roku, a po kilku kolejnych etapach lądowanie tam czworga ludzi w 2023 roku.

Pierwsi ludzie na Marsie mogliby być gwiazdami reality show. Celem Mars One jest zebranie 24-40 ochotników, którzy będą przewożeni na Czerwoną Planetę czwórkami, a na miejscu wezmą udział w pionierskiej akcji kolonizowania obcej planety. Aplikacje można składać do 31 sierpnia.

Rafał Przybyła z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauki podkreśla w "Do południa", że śmiałkowie, którzy polecą na Marsa już stamtąd, ze względu na ogromne koszty, nie wrócą. Rozmówca Pawła Drozda podkreśla, że próba kolonizacji Marsa pociągnie za sobą olbrzymie koszty. - 4 proc. PKB USA było rokrocznie przekazywane na misję Apollo, były to miliardy dolarów. Teraz pytanie, czy komuś się opłaca wysyłać za tak ciężkie pieniądze ludzi na Marsa? Jak dotąd żadna narodowa agencja nie podjęła się tego - mówi ekspert.

Gość "Do południa" tłumaczy, że pod względem technologii posiadamy składowe, żeby wysłać człowieka na Marsa. - Tylko problem polega na tym, żeby wszystkie składowe połączyć, zrobić realny projekt statku, który wyśle człowieka na tę planetę. Ja bym podchodził sceptycznie do tego, że w ciągu 10 lat rzeczywiście uda im się przygotować taką misję - mówi Rafał Przybyła.

Janowi Niebudkowi udało się porozmawiać z Pawłem Rejdakiem, który zaaplikował do projektu Mars One. - Moja decyzja wyewoluowała z czystego zamiłowania do fantastyki. Jestem pisarzem zajmującym się fantasy i science-fiction - tłumaczy.

Audycję "Do południa" przygotował i prowadził Paweł Drozd.


Zobacz więcej na temat: kosmos Paweł Drozd

Czytaj także

Curiosity zostawiony sam sobie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 00:01
NASA przerwała nadawanie w kierunku Marsa. Proszę się nie martwić - tylko na miesiąc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie istnieje trochę dalej niż Mars? Przeszukają księżyce Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:52
Europejczycy przygotowują się do poważnej misji kosmicznej, która może zmienić myślenie o wszechświecie. Sonda JUICE ma szukać śladów życia na trzech dużych księżycach Jowisza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoż wniosek na bilet na Marsa. W jedną stronę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:30
Firma Mars One przyjmuje zgłoszenia chętnych do udania się na Marsa w 2023 roku. To bilet dla kolonizatorów planety, a więc bilet w jedną stronę.
rozwiń zwiń