X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kuchnia staropolska przeżywa renesans

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:40
- Jestem patriotą lokalnym. Można to jak najbardziej wyrażać poprzez jedzenie, zwłaszcza gdy jesteśmy atakowani kulturą globalną i globalnym jedzeniem - mówi Maciej Nowicki, który z prof. Jarosławem Dumanowskim odkrywa smaki kuchni staropolskiej i zajmuje się restaurowaniem dawnych przepisów.
Audio
  • Restaurator Maciej Nowicki opowiada o polskim jedzeniu z przeszłości, którego pamięć miłośnicy dobrej kuchni próbują ponownie powołać do życia (Do południa/ Trójka)
Kuchnia staropolska przeżywa renesans
Foto: Glow Images/East News

Restaurator Maciej Nowicki podkreśla, że obecnie jesteśmy w trakcie wielkiego renesansu i powrotu do polskiej kuchni oraz do polskich produktów. Tradycje kulinarne mamy potężne. W ramach akcji "Orzeł może" jak jedzono w XVII wieku sprawdzała Joanna Mielewczyk.

Wiadomo, że najstarsze i najlepsze czasy polskiej kuchni mamy za sobą, ale jak się okazuje – one wcale nie minęły bezpowrotnie. A ta kuchnia, szczególnie XVII-wieczna, staje się dzisiaj niezwykle popularna. - To może dziwić, ale zaskoczenie wynika przede wszystkim z tego, że mało o tej kuchni wiemy - przekonuje Joanna Mielewczyk.

Maciej Nowicki wyjaśnia, że kuchnia polska kojarzona ze schabowym i bigosem i pierogami to w zasadzie scheda po komunizmie, który przewietrzył strasznie nasze kulinarne dziedzictwo. - W XVII, XVIII i XIX wieku jedzono bardzo różnorodnie i o wiele lżej niż nam się wydaje. Jedzono olbrzymie ilości ryb, używano bardzo dużej ilości przypraw. Kuchnia XVII wieku przypominała bardziej kuchnię dzisiejszą indonezyjską niż polską, bo używano w bardzo dużych ilościach szafranu, imbiru, goździków. Królowały smaki słodko-kwaśne - opowiada restaurator.

Jak wygląda praca nad odrestaurowywaniem XVII-wiecznych przepisów i dlaczego warto wybierać polskie produkty niszowe? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Zobacz więcej na temat: kuchnia polska Orzeł może

Czytaj także

Kulinarne pasje Marka Brzezińskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 14:41
Słynnych francuskich gęsich wątróbek nie zjadam ze względów ideologicznych - powiedział w PR24 Marek Brzeziński korespondent PR w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna rewolucja: polskie potrawy wyniesione na piedestał

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 08:46
Kuchnia polska znalazła swoje miejsce na piedestale - mówi autor programów kulinarnych Karol Okrasa, o przyznaniu pierwszej gwiazdki Michelin dla polskiej restauracji. Dostała ją warszawska Atelier Amaro.
rozwiń zwiń