Bioinformatyka, czyli pasja profesora z werwą

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:06
Prof. dr hab. Janusz Bujnicki jest jednym z pionierów bioinformatyki w Polsce. Jego badania teoretyczne z zastosowaniem programów komputerowych stworzonych pod jego kierunkiem, w połączeniu z doświadczeniami laboratoryjnymi, wniosły istotny wkład w odkrycie i poznanie struktury oraz funkcji wielu białek zaangażowanych w komórkowy metabolizm DNA i RNA.
Audio
  • Jan Niebudek o dokonaniach prof. Janusza Bujnickiego (Do południa/ Trójka)
Bioinformatyka, czyli pasja profesora z werwą
Foto: Glow Images/East News

Prof. Janusz Bujnicki jest kierownikiem Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz kierownikiem grupy badawczej w Pracowni Bioinformatyki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Bioinformatyka polega na tworzeniu narzędzi informatycznych i używaniu ich do analizy danych biologicznych. Przykładem takich badań jest poszukiwanie małych cząsteczek potencjalnych leków, które działają na białka wirusów i bakterii – mówił w Trójce naukowiec.

Teoretyczne i praktyczne badania prof. Bujnickiego (tytuł profesorski uzyskał w 2009 roku, zaledwie jedenaście lat po ukończeniu studiów!) dotyczą białek, kwasów nukleinowych (DNA i RNA) i ich wzajemnych oddziaływań. Są to badania interdyscyplinarne, wymagające tworzenia programów komputerowych, gromadzenia danych, przeprowadzania zaawansowanych analiz obliczeniowych i symulacji oraz weryfikacji teorii i hipotez poprzez badania laboratoryjne z zastosowaniem rozmaitych technik biologicznych, chemicznych i fizycznych.

Zagłosuj w plebiscycie "Polacy z werwą">>>

Z myślą o wyjątkowych Polakach PKN Orlen zainicjował plebiscyt, którego celem jest pokazanie realnego potencjału naszego kraju - młodych ludzi, którzy mają pomysły, pasję i wytrwałość. I mimo młodego wieku zdążyli już odnieść sukcesy w swoich dziedzinach. O plebiscycie mówiliśmy w audycji "Do południa".

W plebiscycie zostało wyłowionych 21 finalistów w 7 kategoriach: Nauka, Medycyna, Ochrona Środowiska, Innowacje w biznesie, Kultura i Sztuka, Design i Sport. Sylwetki wszystkich prezentujemy na antenie Trójki.

(polacyzwerwa.pl, ei)

Zobacz więcej na temat: NAUKA informatyk