X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zabawka Boga" – kryminalna zagadka z początków chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 15:37
– Rzecz zaczyna i kończy się w Polsce, ale prawdziwe tajemnice tej książki ukryte są w Izraelu, na terenie dzisiejszej Syrii, Turcji i Etiopii – mówił w Trójce Tadeusz Biedzki, autor wydanej pod patronatem Trójki książki "Zabawka Boga”.
Audio
  • Tadeusz Biedzki o tym jak powstała książka "Zabawka Boga" (Do południa/ Trójka)
Świątynia etiopska w Lalibeli. To tam Tadeusz Biedzki umiejscowił ważny wątek powieści Zabawka Boga
Świątynia etiopska w Lalibeli. To tam Tadeusz Biedzki umiejscowił ważny wątek powieści "Zabawka Boga"Foto: Tadeusz Biedzki

"Zabawka Boga" to sensacyjno-historyczna opowieść o poszukiwaniu niezwykłej pamiątki sprzed dwóch tysięcy lat. Akcja toczy się na trzech kontynentach, zaczyna współcześnie, sięga najpierw  połowy I wieku n.e., potem 800 lat wstecz, by znaleźć niesamowite rozwiązanie w XXI wieku.

– Książka jest efektem podróży do miejsc świętych, związanych z początkami chrześcijaństwa. Nie jest to jednak opowieść ściśle związana z religią, to raczej ciekawie skonstruowana powieść historyczna, momentami przygodowa, a nawet kryminalna – mówił w audycji "Do południa" Michał Nogaś.

Wydawnictwo
Wydawnictwo Bernardinum

Autor książki Tadeusz Biedzki podkreślał, że historia zaczyna i kończy się w Polsce, ale jej prawdziwe tajemnice ukryte są w Izraelu, Syrii, na terenie dzisiejszej Turcji i Etiopii. – Swego czasu podróżowałem z Jerozolimy przez Syrię, aż do Efezu w Turcji i pomyślałem, że przed wiekami tymi samymi szlakami podróżowali inni ludzi, którzy widzieli te same rzeczy. Oglądali to, co ja, chociaż świat jest taki dynamiczny. Okazało się to na tyle fascynujące, że chciałem opisać taką podróż z przeszłości i teraźniejszości. Tylko musiałem znaleźć do tego dobry klucz. I postawiłem na historię kryminalną – mówił w Trójce pisarz.

Tadeusz Biedzki przyznał też, że cała fabuła wymagała od niego "uczciwości historycznej”. – Ważne było, żeby postaci fikcyjne, faktycznie mogły się spotkać z historycznymi, według odpowiednich realiów epoki. Żeby zachować prawdę historyczną musiałem m.in. dowiedzieć się,  jak przed wiekami transportowano, bez lodówek i konserwantów, wino. Wiele czasu zajęło mi odszukanie podobnych informacji, oddających klimat czasów początku chrześcijaństwa – dodał Tadeusz Biedzki.

Tadeusz
Tadeusz Biedzki

 

Podczas wspomnianej podróży, w północnej Etiopii pisarz natknął się klasztor, który zrobił na nim tak ogromne wrażenie, że w nim umiejscowił bardzo ważną część fabuły "Zabawki Boga". – W Etiopii nadal chrześcijaństwo praktykowane jest w sposób bardzo podobny do tego, z czasów Chrystusa. To zupełnie co innego, niż chrześcijaństwo europejskie. Atmosfera tamtejszych nabożeństwa jest taka, że ciarki przechodzą po plecach bez względu na to, czy ktoś wierzy czy nie. Jest ciemno, płoną kaganki, czasami słychać dzwoneczki i kołatki. To naprawdę niepowtarzalne – opowiadał pisarz.

Więcej informacji o książce znajdą Państwo w nagraniu audycji "Do południa”, którą prowadził Michał Nogaś. Zapraszamy do słuchania.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(ei)

Czytaj także

"Biuro Myśli Znalezionych" - mądre rozmowy na papierze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 09:07
- Ta książka dla wielu osób może być przewodnikiem wchodzenia w dorosłe życie, szukania sensu, odnajdywania siebie, bo mądrych słów nigdy za wiele. I miłe jest to, że właśnie u nas takie rozmowy mają miejsce, a teraz można to przeczytać - opowiada Michał Nogaś o książce "Biuro Myśli Znalezionych”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma ekspresów przy żółtych drogach". Stasiuk zabiera czytelnika w kolejną podróż

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 11:55
"Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” Andrzeja Stasiuka to opis takich regionów, gdzie zazwyczaj nie docierają turyści, gdzie jest "piach, stary beton i zielsko”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcąc mówić po warszawsku, należy szadzić

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:15
Czym były trąbkizupki? Jakie apaszki nosili mieszkańcy Pragi, a jakie mieszkańcy Czerniakowa? Jak powinno się nosić kaszkiet? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziecie państwo w "Małej książce o gwarze warszawskiej".
rozwiń zwiń