Pat Metheny: to przyjemność gościć w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 18:09
- Pamiętam to studio z wcześniejszych wizyt. Bardzo się cieszę, że znów przyjechałem do Polski - mówił Pat Metheny, który był gościem Piotra Barona.
Audio
  • Rozmowa z Patem Methenym w "3 wymiarach gitary", 31.05.2012
Pat Metheny
Pat MethenyFoto: Fot.: Andrzej Szozda/Polskie Radio

W czerwcu ukaże się najnowsza płyta artysty " Unity Band ", nagrana w kwartecie z saksofonistą i klarnecistą Chrisem Potterem, perkusistą Antonio Sanchezem oraz basistą Benem Williamsem.

- Wydaje mi się, że brzmienie klasycznego kwartetu jazzowego jest dla mnie czymś zupełnie podstawowym, czymś, z czego wyszedłem jako muzyk. I choć jest to dla mnie najlepiej znane terytorium, to jest ono słabo reprezentowane w mojej twórczości. Jedyny album, który był w ten sposób zrealizowany, to"80/81” - mówił Pat Metheny Piotrowi Baronowi.
Gość Trójki, tłumacząc tytuł swojej najnowszej płyty, podkreślał, że "unity” (jedność) jest dla niego bardzo ważnym słowem. - Zawsze uważałem, że stosunek do muzyki powinien opierać się na jedności. Przyciągają mnie muzycy, którzy mają szerokie podejście do tej dziedziny twórczości - tłumaczył.
Artysta mówił, że najwięcej satysfakcji daje mu granie koncertów. - Każdy jest czystą kartką papieru. Jednego dnia można zagrać najlepszą w swojej karierze wersję utworu. Ale nazajutrz nie ma to żadnego znaczenia, bo do kolejnego występu musisz podejść "od nowa"  - tłumaczył. W tym roku artysta da jeden koncert w Polsce - 27 czerwca w Bielsku-Białej .

Rozmowę tłumaczył Jarosław Kuczyński.

/

Pat Metheny już od najmłodszych lat interesował się muzyką, jego pierwszym instrumentem była waltornia. W wieku kilkunastu lat zainteresował się gitarą. Studiował na Uniwersytecie w Miami oraz w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie wykładowca - wibrafonista Gary Burton - zaproponował mu współpracę. Pat miał wtedy 19 lat. Współpraca trwała 3 lata. W tym czasie Pat nawiązał relacje z firmą fonograficzną ECM w Monachium, dla której nagrał swoje pierwsze płyty. W 1977 roku gitarzysta powołał do życia projekt Pat Metheny Group (ze swoim przyjacielem, klawiszowcem Lyle'em Maysem). W 1980 roku do grupy przyłączył się kontrabasista Steve Rodby, w 2002 - znakomity perkusista Antonio Sanchez i wietnamski trębacz Cuong Vu ,a ostatnio - grający na harmonijce ustnej Grégoire Maret oraz gitarzysta Nando Lauria. Ci muzycy zostali w grupie do dzisiaj. Oprócz nich członkami zespołu byli między innymi: Richard Bona, Jeff Haynes, czy Pedro Aznar. W Polsce Pat Metheny nagrywał między innymi z Anną Marią Jopek.


Czytaj także

Pat Metheny w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2011 00:00
Słynny jazzowy gitarzysta wystąpi w niedzielę (6 listopada) na wrocławskim Ethno Jazz Festivalu. Przypominamy jego wizytę w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń