Uciekli spod bomb. Polacy z Donbasu rozpoczynają nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 10:59
Prawie 180 naszych rodaków przyjechało do Polski z ogarniętego wojną Donbasu. - Tam jest teraz bardzo niebezpiecznie, tutaj nie czujemy strachu - podkreślają zgodnie uchodźcy.
Audio
  • Uciekli spod bomb. Polacy z Donbasu rozpoczynają nowe życie (Reportaż w Trójce)
Rodzina ewakuowana z Donbasu - Wiktoria i Witalij Sobolewscy z córkami, w swoim pokoju w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach
Rodzina ewakuowana z Donbasu - Wiktoria i Witalij Sobolewscy z córkami, w swoim pokoju w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w RybakachFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Polacy zamieszkali w dwóch ośrodkach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na Ukrainie zostawili cały swój dorobek, przyjaciół, majątek. Uciekli spod bomb. Przyjazd do Polski stał się szansą na spokojne życie. W ten sposób wypełnia się także wola ich ojców i dziadków, których dramatyczne zwroty historii XX wieku rzuciły daleko od ojczyzny.

Przez najbliższe pół roku będą adaptować się do nowych warunków: uczyć języka, szukać pracy i nowych domów. Jak mówi jeden z uchodźców, decyzja o przyjeździe do Polski nie była łatwa. - Musimy zacząć wszystko od nowa. Uczymy się języka polskiego i staramy się mówić po polsku jak najwięcej - powiedział Ołeksij Kiliński.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

- Z każdej strony widzimy pomoc i życzliwość, ale bardzo trudno przestawić się do nowego życia - mówiła z kolei Wanda Korecka. Podkreśliła, że w Doniecku nigdy nie było tak źle jak teraz. - Nad domami przelatują rakiety, słychać strzały, ludzie siedzą schowani w piwnicach - opisywała bohaterka reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Polacy z Donbasu"
Autor:
Mariusz Borsiak
Data emisji:
15.01.2015
Godzina emisji:
18.15
(mr, ei)

Czytaj także

Uchodźcy z Donbasu przylecieli do Polski. "Pod moim blokiem stała wyrzutnia rakiet"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 21:41
Mają nadzieję na nowe, spokojne życie. Na wojskowym lotnisku w Królewie Malborskim (woj. pomorskie) wylądowały trzy samoloty z osobami polskiego pochodzenia, ewakuowanymi ze wschodniej Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchodźcy z Donbasu na Warmii i Mazurach. Liczą na "lepsze jutro"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 13:17
Przez najbliższe pół roku uchodźcy z Donbasu będą mieszkali na Warmii i Mazurach. Większość z prawie 200 osób trafiła do ośrodka Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, a kilkanaścioro do ośrodka rządowego w Łańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rząd wystarczająco pomaga Polakom z Donbasu?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 18:28
Zdaniem Michała Dworczyka z Fundacji Wolność i Demokracja polskie władze źle zorganizowały program pomocy dla Polaków, którzy uciekli z Donbasu. Decyzji rządu bronił natomiast w radiowej Trójce poseł PO Robert Tyszkiewicz.
rozwiń zwiń