Włodek Pawlik gra Stanisława Moniuszkę

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 20:00
W lutym na rynku ukazał się album "Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz".
Audio
  • Stanisław Moniuszko na jazzowo w aranżacjach Włodka Pawlika (Koncert/Trójka)
Okładka płyty PawlikMoniuszko Polish jazz
Okładka płyty Pawlik/Moniuszko "Polish jazz"Foto: materiały promocyjne

Transmisja koncertu promującego album prosto z Muzycznego Studia Polskiego Radia im. A. Osieckiej odbyła się w niedzielę (3.03). 

Najnowsza płyta autorska Włodka Pawlika – pianisty, kompozytora, laureata Grammy ukazuje się w roku 2019 – jubileuszowym Roku Moniuszkowskim, uchwalonym zarówno przez Sejm RP, jak też przez UNESCO. W tym roku większość wydarzeń kulturalnych będzie bezpośrednio inspirowana muzyką twórcy polskiej opery narodowej.

Tak też jest w odniesieniu do projektu "Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz". Światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki, aranżując je i nagrywając w jazzowej estetyce. Efekt – jak zwykle w odniesieniu do tego wybitnego artysty – fantastyczny. Muzyka z najnowszego albumu pianisty, to rozkosz dla ucha i… ducha.

Bez cienia wątpliwości otrzymujemy dzieło najwyższej próby, które zadowoli zarówno prawdziwych koneserów muzycznych, jak też szerokie grono słuchaczy.

Na płycie znajdą się prawdziwe perły twórczości Stanisława Moniuszki:

1. Prząśniczka – pieśń
2. Aria Jontka z opery Halka "Szumią jodły na gór szczycie"
3. Aria Skołuby z opery Straszny dwór "Ten zegar stary"
4. Znasz-li ten kraj – pieśń
5. Aria Halki z opery Halka "Gdyby rannym słonkiem"
6. Pieśń wieczorna "Po nocnej rosie"
7. Kum i kuma – pieśń
8. Matko już nie ma cię – pieśń
9. Motyw z kurantem z opery "Straszny dwór"

W odróżnieniu do bardzo licznych płyt jazzowych z opracowaniem muzyki Chopina płyta Włodka Pawlika jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na której zostały nagrane utwory Moniuszki w jazzowej interpretacji.

Uznawany za jednego z największych polskich jazzmanów, rozpoznawany na całym świecie, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu – Włodek Pawlik nie po raz pierwszy w swej twórczości nawiązuje do idiomu muzyki klasycznej. Już na płycie "America" z 2015 roku, prezentowanej na ponad 200 koncertach na całym świecie, znajdziemy niezwykłe jazzowe interpretacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. Również na płycie "Songs Without Words" z roku 2017 nagrana została jazzowa impresja pieśni Chopina – "Wiosna" na fortepian solo. Do nagrania płyty "Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz" pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień najsłynniejszy polski zespół jazzowy Włodek Pawlik Trio.

Nagrania płyty "Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz" zostały dokonane na przełomie roku 2018 i 2019 w studiach Polskiego Radia i zostały opracowane przez najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku.