Śląski blues w studiu Trójki, czyli Cree na żywo

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:21
Cree to powrót do brzmień przeszłości – blues rocka lat 60. i 70. Wywodzący się z polskiej kolebki tego gatunku, czyli Tychów, kwintet Sebastiana Riedla pojawi się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia Im. Agnieszki Osieckiej już w najbliższą niedzielę 28 lutego o godz. 19.00. Koncertu będzie można słuchać na naszej antenie oraz zobaczyć na naszej stronie, kanale YouTube Polskiego Radia oraz Facebooku.
Sebastian Riedel  (Cree)
Sebastian Riedel (Cree)Foto: Ela Uszczyk

Początki grupy Cree sięgają 1993 roku, a jej nazwa nawiązuje do jednego z najliczniejszych plemion Indian kanadyjskich i języka, którym się posługiwali jego członkowie. Wymyślił ją Ryszard Riedel – ojciec wokalisty, lider legendarnego zespołu Dżem oraz pasjonat historii i kultury Indian. 

Jeszcze w tym samym roku trzech kilkunastoletnich muzyków zadebiutowało na tyskiej scenie, jednak bez sukcesów, na które trzeba było poczekać do 1997 roku. Wtedy Cree wystąpili na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskim Klubie Stodoła, zdobyli Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych oraz zagrali w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.

Sebastian Riedel & CREE / "Ciemności Blask" / STUDIO SESSION/armin@cree.pl

Przed wyjazdem na festiwal Lille we Francji, w 1998 roku grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę. Wydawnictwo zatytułowane po prostu "Cree" sprzedało się w ilości 1500 egzemplarzy. Dwa lata później Sebastian Riedel został drugim najlepszym wokalistą bluesowym w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues".

Drugi album Cree pt. "Za tych…" muzycy nagrali sami, bez pomocy wytwórni, na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Mimo braku szumu medialnego wokół premiery płyta zebrała bardzo pozytywne recenzje. W lipcu 2004 grupa podsumowała dekadę działalności płytą "Parę lat", gdzie znalazły się utwory z poprzednich płyt oraz nowa, niepublikowana wersja utworu pt. "Po co więcej mi".

W 2007 roku, 13 lat po śmierci Ryszarda Riedla, odeszła matka lidera grupy – Małgorzata. Sebastian uczcił jej pamięć płytą "Tacy sami", na której zagrali gościnnie gitarzysta Dżemu Jerzy Styczyński i saksofonista Dariusz Rybka.

Na chwilę obecną Cree mają w dorobku siedem albumów studyjnych. Ich najnowsze dokonanie to krążek pt. "Heartbreaker", który ukazał się w listopadzie 2015 roku nakładem wytwórni Universal Music Polska.

Sebastian Riedel & Cree - Na Dnie Twojego Serca/RiedelAndCreeVEVO

kr

Czytaj także

The Waterboys na scenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 19:05
To jeden z zespołów, które najbardziej kojarzą się z Trójką. Ten koncert na długo zapisze się w pamięci naszych słuchaczy! The Waterboys zagrali w Trójce w czerwcu 2016 roku. W piątek 18 grudnia po godz. 2.00 zapraszamy do wysłuchania powtórki tego występu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ray Wilson o wyjątkowych niedoskonałościach. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 19:05
Ray Wilson wydał w 2016 roku aż dwa albumy: w maju "Song For A Friend", a w październiku "Makes Me Think Of Home". Materiał z tych płyt zaprezentował na trójkowej scenie w grudniu 2016. 1 stycznia 2021 roku przypomnieliśmy nagranie tego koncertu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Archive z ekskluzywnym koncertem w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 20:00
30 marca 2015 roku, dwa dni przed 53. urodzinami Trójki, w studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpiła grupa Archive. W niedzielę 7 lutego 2021 roku przypomnieliśmy nagranie tego koncertu, podczas którego brytyjski zespół promował album zatytułowany "Restriction".
rozwiń zwiń