Początki grupy Cree sięgają 1993 roku, a jej nazwa nawiązuje do jednego z najliczniejszych plemion Indian kanadyjskich i języka, którym się posługiwali jego członkowie. Wymyślił ją Ryszard Riedel – ojciec wokalisty, lider legendarnego zespołu Dżem oraz pasjonat historii i kultury Indian.
Jeszcze w tym samym roku trzech kilkunastoletnich muzyków zadebiutowało na tyskiej scenie, jednak bez sukcesów, na które trzeba było poczekać do 1997 roku. Wtedy Cree wystąpili na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskim Klubie Stodoła, zdobyli Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych oraz zagrali w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.
51:08 2021_02_28 19_07_31_PR3_Koncert.mp3 Cree. Tyski blues w Warszawie (Koncert/Trójka)
Przed wyjazdem na festiwal Lille we Francji, w 1998 roku grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę. Wydawnictwo zatytułowane po prostu "Cree" sprzedało się w ilości 1500 egzemplarzy. Dwa lata później Sebastian Riedel został drugim najlepszym wokalistą bluesowym w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues".
Drugi album Cree pt. "Za tych…" muzycy nagrali sami, bez pomocy wytwórni, na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Mimo braku szumu medialnego wokół premiery płyta zebrała bardzo pozytywne recenzje. W lipcu 2004 grupa podsumowała dekadę działalności płytą "Parę lat", gdzie znalazły się utwory z poprzednich płyt oraz nowa, niepublikowana wersja utworu pt. "Po co więcej mi".
Polskie Radio/Koncert CREE w Radiowej Trójce (28.02.2021)
W 2007 roku, 13 lat po śmierci Ryszarda Riedla, odeszła matka lidera grupy – Małgorzata. Sebastian uczcił jej pamięć płytą "Tacy sami", na której zagrali gościnnie gitarzysta Dżemu Jerzy Styczyński i saksofonista Dariusz Rybka.
Na chwilę obecną Cree mają w dorobku siedem albumów studyjnych. Ich ostatnie dokonanie to krążek pt. "Heartbreaker", który ukazał się w listopadzie 2015 roku nakładem wytwórni Universal Music Polska.
(mat. promocyjne/kr)