Spotkanie z wielką czwórką poetów. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 22:13
W tym roku na Wieczór Wigilii Wielkanocnej przygotowaliśmy bardzo szczególny program. 9 kwietnia w Studiu Muzycznym Trójki im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie, które zaproponowało nam Wydawnictwo a5 z Krakowa. Na scenie zasiedli: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki oraz Marek Kondrat, który prezentował wiersze Stanisława Barańczaka oraz Julii Hartwig.
Audio
  • Spotkanie z wielką czwórką poetów (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Spotkanie z wielką czwórką poetów
Spotkanie z wielką czwórką poetówFoto: Wojciech Kusiński/PR

Ukazały się bowiem w Bibliotece Poetyckiej pod redakcją Ryszarda Krynickiego 3 tomy utworów wybranych: Julii Hartwig , Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego oraz tom utworów zebranych Stanisława Barańczaka . Do edycji dołączone zostały płyty z wierszami czytanymi przez troje poetów, a także płyta, na której znalazły się wiersze przeczytane przez Marka Kondrata . Spotkanie w Trójce, zorganizowane przez Krystynę Krynicką oraz Małgorzatę Knap , stanowiło formę promocji tego szczególnego wydawnictwa.

Na scenie naszego studia zasiedli: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki oraz pan Marek Kondrat , który prezentował wiersze Stanisława Barańczaka , pod nieobecność pani Julii Hartwig czytał również jej wiersze.

Dodajmy, że współgospodarzem spotkania, we fragmentach retransmitowanego tego wieczoru, był także poeta, eseista, były dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie - pan Jarosław Mikołajewski .


Rozmowie i lekturze poezji, towarzyszył pokaz slajdów autorstwa Wojciecha Dorosza, prezentujących zdjęcia naszych gości, a całość filmowała Olga Słowiakowska.

Retransmisja spotkania z poezją to nie jedyny punkt programu tego wieczoru. Zgodnie z tradycją podejliśmy również temat Wigilii Wielkanocnej , czyli trudnego do ogarnięcia czasu między Wielkim Tygodniem , a Niedzielą Zmartwychwstania . Tradycyjnie też spotkałam się przed Świętami z aktorem-seniorem - panem Ryszardem Ronczewskim oraz z księdzem Krzysztofem Niedałtowskim . Rozmawialiśmy o tym, co uniwersalne z punktu widzenia religii katolickiej, ale też osadziliśmy tę Wielkanoc w bardzo konkretnym czasie tej wiosny. Nasze spotkanie miało charakter kameralny, odbywało się w gościnnym domu Państwa Jolanty i Ryszarda Ronczewskich w Sopocie . Dom stanowi podczas naszych Wigilii bardzo ważny, konieczny kontekst.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz.

Czytaj także

Marek Kondrat: tłumaczenia Barańczaka to mistrzostwo świata!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 14:05
- Najwyższym taktem i ukłonem wobec poety jest nie interpretować jego poezji - mówi Marek Kondrat. Podczas Targów Książki w Warszawie, 16 maja, ukaże się płyta z wybranymi przez aktora 46 spośród 154 "Sonetów" Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy poeci i nasz ulubiony aktor

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:50
Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski oraz Marek Kondrat nagrali wiersze do tomów wyborów i jednego zbioru poezji. Zbiór to wiersze wszystkie Stanisława Barańczaka i Marek Kondrat przyjął zaproszenie do ich przeczytania.
rozwiń zwiń