Książkowe premiery w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 14:39
W najbliższych tygodniach słuchacze będą mogli poznać cztery książki i jeden audiobook autorstwa znanych i lubianych trójkowych dziennikarzy.
Książkowe premiery w Trójce
Foto: Glow Images/ East News

Na przełomie kwietnia i maja ukażą się: "Spotkamy się w Honolulu" i "Wszystko zależy od przyimka" Jerzego Sosnowskiego, audiobook "Krok po kroku z Trójką. Sopot" Joanny Mielewczyk-Gaweł i Krystiana Hanke, "Henryka Sytnera wakacje na dwóch kółkach" i "Wielka odmowa" Dariusza Rosiaka. Każda z nowości zostanie obszernie zaprezentowana w Programie 3 Polskiego Radia.

Od 23 kwietnia codziennie, aż do czerwca, w cyklu "Powieść w Trójce" (godz. 11.50) Agnieszka Skrzypczak i Wojciech Malajkat będą czytać "Spotkamy się w Honolulu" Jerzego Sosnowskiego. Tego dnia autor będzie gościem audycji "Do południa" (godz. 9.00-12.00). Jerzy Sosnowski opowie o książce również 29 maja w "Klubie Trójki" (godz. 21.00), który poprowadzi Baszka Marcinik. To historia miłości. Erotycznej i duchowej. To książka zadająca pytania fundamentalne, nad którymi współczesność pochyla się coraz niechętniej – pisze Sosnowski.

Bohaterem audiobooka Joanny Mielewczyk-Gaweł i Krystiana Hanke "Krok po kroku z Trójką. Sopot" jest słynny, nadmorski kurort. – To rodzaj przewodnika po Sopocie, który w sposób ciekawy, poprzez anegdoty, historie mieszkających w nim osób prezentuje najbardziej interesujące miejsca – mówią dziennikarze. Niepublikowane fragmenty "Krok po kroku…” będą prezentowane w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" w dniach 22-24 kwietnia (godz. 7.40), a 25 kwietnia Michał Nogaś zrecenzuje przewodnik w "Trójkowym Znaku Jakości" (godz. 7.45). Natomiast sami autorzy pojawią się na Sopockiej Majówce, skąd 3 maja od godz. 9.00 do 10.00 poprowadzą audycję poświęconą miastu i swojemu audiobookowi.

Akcja "Wakacje na dwóch kółkach" nie miałaby szans powstać, rozwinąć się i przetrwać ponad cztery dekady, gdyby nie osoba charyzmatycznego organizatora, Henryka Sytnera, doskonale znanego słuchaczom Trójki z niezwykle entuzjastycznego promowania sportu oraz aktywnego trybu życia. I to w równym stopniu o nim, jak o samej akcji opowiada książka "Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach", która ukazuje się po 43 latach od pierwszej emisji tej kultowej audycji. Jej gospodarz i autor będzie gościem "Trzeciej Strony Medalu" 27 kwietnia (godz. 17.00), czyli w przeddzień premiery książki.

20 kwietnia w audycji „Z najwyższej półki” (godz. 21.00) Michał Nogaś opowie o najnowszej książce Dariusza Rosiaka  "Wielka odmowa". Poświęcony zostanie jej również "Klub Trójki" 29 kwietnia (godz. 21.00). W "Wielkiej odmowie" autor rozmawia z byłymi i obecnymi pracownikami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – opozycjonistami, duchownymi i działaczami komunistycznymi. Wśród nich są między innymi: Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Jerzy Kłoczowski, Joanna Krupska, Władysław Stróżewski. Tematem tych rozmów jest fenomen KUL-u, który przez kilka dekad był oazą wolności w komunistycznej Polsce, siedliskiem niezależnej myśli, schronieniem dla odrzuconych przez system. A równocześnie kuźnią kościelnych kadr kontrolowaną przez licznych agentów bezpieki.

W maju Trójka zaprasza na specjalne wydanie "Klubu Trójki" poświęcone książce Jerzego Sosnowskiego "Wszystko zależy od przyimka". Trzej wybitni językoznawcy – profesorowie Jan Miodek, Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski – w rozmowie z Jerzym Sosnowskim mierzą się z problemami, które stają przed nami, gdy chcemy w epoce internetu, SMS-ów, agresywnych reklam i krzykliwych mediów mówić po polsku. 8 maja w "Klubie Trójki" (godz. 21.00) weźmie udział zarówno autor, jak i jego znakomici goście, a spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

KSIĄŻKOWE PREMIERY W TRÓJCE:
• 20 i 29 kwietnia: Dariusz Rosiak "Wielka odmowa" (Wydawnictwo Czarne)
• 22-25 kwietnia: Joanna Mielewczyk-Gaweł, Krystian Hanke "Krok po kroku z Trójką. Sopot" (Agencja Muzyczna Polskiego Radia)
• Od 23 kwietnia: Jerzy Sosnowski "Spotkamy się w Honolulu" (Wydawnictwo Literackie)
• 27 kwietnia: Henryk Sytner, Robert "Robb" Maciąg "Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach" (Bezdroża)
• 8 maja: Jerzy Sosnowski "Wszystko zależy od przyimka" (Agora)