Słuchowisko "Święty chaos": political fiction w studiu Trójki [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 14:51
W Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie miała miejsce brawurowa premiera słuchowiska "Święty chaos". Reżyserii powieści i audiobooka Cezarego Harasimowicza podjął się Krzysztof Czeczot. W rolach głównych m.in. Danuta Stenka i Grażyna Wolszczak.
Słuchowisko Święty chaos: political fiction w studiu Trójki [wideo]
Foto: Andrzej Bołdaniuk

"Święty chaos" to utrzymana w stylistyce political fiction historia Jamy Ulan - Amerykanki o polsko-tatarskich korzeniach, komandoski i agentki CIA, która podczas akcji w Iraku zostaje rozpoznana przez Al-Kaidę, schwytana i stracona.

- Jej śmierć okazuje się jednak nowym początkiem. Jamy dostaje się w ręce tajemniczych zleceniodawców, którzy w zależności od potrzeb zmieniają jej psychikę i ciało. Bohaterka pojawia się w różnych krajach, z bronią w ręku uczestniczy w brutalnych wydarzeniach zmieniających losy świata. Choć piekielnie inteligentna i silna, zostaje zmanipulowana. Pewnego dnia, udręczona i zamknięta w obcym ciele, Jamy zbuntuje się jednak przeciw narzuconej roli - opowiada Cezary Harasimowicz .

Jego "Święty chaos" to pierwszy w Polsce audioserial, który ukazał się najpierw w formie audiobooka, a dopiero później jako książkowa powieść. "Święta sieć", czyli druga część tej trylogii, ukaże się jesienią. Na tym jednak nie koniec - na podstawie dzieła Harasimowicza powstaną także: gra komputerowa, interaktywny komiks oraz serial telewizyjny.

Premiera "Świętego chaosu" odbyła się w studiu im. Agnieszki Osieckiej - fragmenty słuchowiska przy akompaniamencie muzyki Michała Lorenca , granej na żywo przez grupę DesOrient , przeczytali: Danuta Stenka, Grażyna Wolszczak, Waldemar Barwiński, Łukasz Simlat i Miłogost Reczek.
- Radio jest teatrem wyobraźni, a Trójka miejscem rzeczy niezwykłych, sceną otwartą dla wycieczek umysłu. "Święty chaos" to godzinne spotkanie ze znakomitą literaturą i wielkimi aktorskimi nazwiskami pod czujnym okiem obsypanego nagrodami reżysera Krzysztofa Czeczota. W szybkim, współczesnym świecie warto się zatrzymać dla spraw cennych. Nie mamy wątpliwości, że przygotwaliśmy coś wyjątkowego - mówiła Anna Gacek , gospodyni sobotniego wydarzenia.
"Święty chaos" był czwartym realizowanym na żywo w Programie 3 Polskiego Radia słuchowiskiem - wcześniej można było usłyszeć: " Blade Runnera " Philipa K. Dicka, " Karaluchy " Jo Nesbø i " Ojca chrzestnego " Mario Puzo.
Projekt powstał we współpracy z Audioteką .

Reżyseria: Krzysztof Czeczot

Występują: Grażyna Wolszczak, Danuta Stenka, Waldemar Barwiński, Miłogost Reczek, Łukasz Simlat

Muzyka: autorstwa Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient

/

Czytaj także

Dzień Otwarty w Trójce, czyli radio od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 14:48
– Dla dorosłych i dla dzieci otwieramy Program 3 – tak zwykle głosem Wojciecha Manna zapraszaliśmy Słuchaczy do odwiedzenia Trójki. W sobotę, 17 maja, cała załoga z Myśliwieckiej 3/5/7 była do dyspozycji wszystkich, którzy chcieli zobaczyć siedzibę Programu 3. Podczas Dnia Otwartego nie brakowało spotkań z dziennikarzami Trójki, specjalnych wydarzeń oraz zaskakujących atrakcji. Odwiedziło nas ponad 2500 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Lidke: jazzowa afirmacja życia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 21:00
Monika Lidke regularnie koncertuje na brytyjskiej scenie jazzowej, jej zespół wystąpił w ramach London Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Rhythms of the World Festival oraz w prestiżowych klubach Ronnie Scott’s Bar i Pizza Express Jazz Club w Soho. Tym razem usłyszeliśmy ją w Trójce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Talenty Trójki" 2014 wręczone. Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 20:00
W finale piątej edycji konkursu dla młodych twórców "Talenty Trójki" zwyciężyli: Justyna Mędrala w kategorii "Sztuki wizualne", Justyna Wasilewska w kategorii "Teatr" i Aga Woszczyńska w kategorii "Film". Podczas uroczystej gali wręczono "Diament Trójki", który otrzymała aktorka Danuta Szaflarska.
rozwiń zwiń