Narodowe Czytanie 2015 w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 14:50
W sobotę 5 września o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się finał organizowanego po raz czwarty ogólnopolskiego Narodowego Czytania - tym razem poświęconego "Lalce" Bolesława Prusa.
Bolesław Prus
Bolesław PrusFoto: Public domain/ Wikimedia Commons

Akcję z udziałem wybitnych aktorów i twórców zainauguruje para prezydencka, która wieczorem zakończy również tegoroczną odsłonę "Narodowego Czytania" w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalne audycje związane z akcją przygotowały wszystkie Programy Polskiego Radia, które jest partnerem medialnym wydarzenia.

Już w czwartek 3 września w "Klubie Trójki" (godz. 21.05) rozmowę o "Lalce" z prof. Ewą Paczoską prowadzi Jerzy Sosnowski.

– Ideą dyskusji będzie "Lalka" na tle XIX wieku. Jej ówczesne niezrozumienie i późniejsza kariera oraz dzieło Prusa a polskie pytania - na ile ona coś mówi ważnego o naszej tożsamości? Zastanowimy się również nad tym, w jakiej mierze "Lalka" jest oryginalna na tle polskiej i obcej literatury swoich czasów – wyjaśnia Sylwia Héjj, wydawca "Klubu Trójki".

Ponadto w sobotę 5 września Program 3 Polskiego Radia szeroko zrelacjonuje przebieg Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w swoich serwisach informacyjnych.

Jak co roku na stronie portalu Polskiego Radia będziemy nadawać trasmisję z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim (w godz. 11.00-22.00). Szczegóły znajdą Państwo tutaj.

(mat. promocyjne)