Nagroda im. Dariusza Fikusa "Człowiek w mediach" dla dyrektora Trójki - Krzysztofa Skowrońskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2007 21:45
Audio
Po raz dziesiąty wręczona została Nagroda im. Dariusza Fikusa "Człowiek w mediach". Otrzymali ją dyrektor Trójki Krzysztof Skowroński w kategorii wydawca i Bogdan Rymanowski w kategorii dziennikarz.
 
Jury, przyznając nagrodę, brało pod uwagę osiągnięcia zarówno dziennikarskie, jak i menedżerskie (w wypadku wydawców i właścicieli mediów), ze szczególnym uwzględnieniem etycznego aspektu dokonań laureatów, ich profesjonalizmu i niezależności wobec układów politycznych, walorów społecznych i ekonomicznych osiągnięć.

Nagrodę imienia Dariusza Fikusa redakcja "Rzeczpospolitej" i wydawca gazety Presspublica ustanowiły 1 marca 1997 roku, w pierwszą rocznicę przedwczesnej śmierci redaktora. Dariusz Fikus był zarówno wybitnym dziennikarzem, jak i znakomitym redaktorem, menedżerem oraz wydawcą. Po przełomie 1989 roku zabiegał o niezależność ekonomiczną mediów w warunkach gospodarki rynkowej, o dostosowanie się ich do reguł demokratycznych, ustanowienie zasad porządnej przedsiębiorczości i przyzwoitej konkurencji.

Krzysztof Skowroński to dyrektor Programu III Polskiego Radia. Jest dziennikarzem o zacięciu filozoficznym. Filozofię ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, karierę dziennikarską rozpoczął w Radiu Zet za czasów Andrzeja Woyciechowskiego. Prowadził wiele programów publicystycznych: "Gość Radia Zet", "Śniadanie z Radiem Zet", "Jazda Polska". W 2000 r. wraz z grupą dziennikarzy odszedł z Zetki w proteście przeciw spłycaniu oferty programowej stacji przez prezesa Roberta Kozyrę. Przeszedł do Trójki, gdzie prowadził rozmowy z politykami. Po półtora roku wyrzucił go ówczesny szef stacji Witold Laskowski. Zaczął współpracować z telewizją - prowadził "Gościa Jedynki" w TVP, "Rozmowę dnia" w telewizji Puls, programy "Biały kot czy czarny pies" oraz "Wywiad Skowrońskiego" w Polsacie. W 2004 roku wrócił do TVP, gdzie do dziś prowadzi niedzielny program "Wywiad i opinie". Najwięcej energii wkłada jednak w przywracanie świetności radiowej Trójce. Nie zrezygnował z dziennikarstwa - prowadzi piątkowy "Salon polityczny".

Bogdan Rymanowski jest dziennikarzem TVN i TVN24. Z zawodu - prawnikiem, z zamiłowania - dziennikarzem. Czterdziestolatek. Zaczynał jako reporter w Radiu Kraków, potem pracował w komercyjnym RMF FM. Trafił do TVP za prezesury Wiesława Walendziaka, wtedy współtworzył codzienny program publicystyczny "Puls dnia". Po rozstaniu z telewizją publiczną pracował w telewizji Wisła, a następnie w TVN, gdzie prowadził "Kropkę nad i" oraz "Fakty południe". W tym samym czasie współpracował z Radiem Plus przy autorskich audycjach "Twarzą w twarz" oraz "W samo południe". W 2001 r. został szefem i prowadzącym program informacyjny "Wydarzenia" w nowo powstałej TV Puls. Odszedł z niej do Grupy TVN, gdzie pracuje do dziś. Na zmianę z Marcinem Pawłowskim prowadził najpierw wydania weekendowe "Faktów", a od stycznia 2004 roku - kiedy stacja pożegnała Tomasza Lisa - wydania główne. Jest teraz gospodarzem "Magazynu 24 godziny" w TVN 24, a w TVN autorskiego programu publicystycznego "Kawa na ławę". (źródło www.Rzeczpospolita.pl)