Ambasador Polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 09:59
Tytuł "Ambasador Polszczyzny" jest przyznawany osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny. W tym roku otrzymał go miedzy innymi dziennikarz Trójki - Bartek Chaciński.

Przyznaje go Kapituła wyłoniona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz osób spoza Rady, zaproszonych przez członków Prezydium RJP. Tytuł w zakresie "Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju" przyznaje Marszałek Senatu RP, po konsultacjach z Kapitułą.

W tym roku Kapituła tytułu "Ambasador Polszczyzny" obradująca pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Markowskiego postanowiła nominować następujące osoby w kategoriach:

1. Ambasador Polszczyzny w Mowie

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski
      Wieloletni metropolita gdański, od kilkudziesięciu lat zaangażowany w życie polityczne i społeczne, niejednokrotnie wypowiada się w mediach. Jego wystąpienia odznaczają się bardzo dobrą polszczyzną, jak również zwięzłością i prostotą, i także dzięki tym cechom zawsze sprzyjają porozumieniu społecznemu.

2. Ambasador Polszczyzny w Piśmie

Andrzej Szczeklik
      Lekarz, naukowiec, humanista, profesor UJ, pisarz, eseista. Dzięki walorom językowym jego twórczości poruszane w niej najtrudniejsze problemy egzystencjalne są przedstawiane w sposób prosty, a jednocześnie pełen wrażliwości i humanizmu.


3. Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju

Doktor Anna Barańczak
      Wykładowca języka polskiego na Uniwersytecie Harvarda. Wykształciła i zainteresowała polszczyzną wielu studentów i doktorantów z całego świata. Zorganizowała w harvardzkim Center for European Studies kilkadziesiąt spotkań z wybitnymi Polakami, w tym z literaturoznawcami, pisarzami i krytykami. Zainspirowała swoich słuchaczy do przekładów polskiej poezji współczesnej.


4. Młody Ambasador Polszczyzny (dla osoby do 35 roku życia)


Bartłomiej Chaciński
      Dziennikarz, publicysta, od kilku lat zajmujący się współczesnym językiem młodzieżowym. Jest autorem wnikliwie napisanych i atrakcyjnych językowo słowników "młodej polszczyzny". Jego publikacje świadczą o dużej świadomości językowej i umiejętności przekazania wiedzy o jednej z odmian polszczyzny.


5. Ambasador Polszczyzny Regionalnej


Dorota Simonides
      Profesor Uniwersytetu Opolskiego, folklorystka, badaczka kultury i języka Śląska. W swoich pracach od wielu lat ukazuje bogactwo folkloru słownego tego regionu. Dorota Simonides położyła wielkie zasługi dla upowszechniania wiedzy o kulturze, w tym o gwarze regionalnej.


Jednocześnie Kapituła postanowiła przyznać tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny Tadeuszowi Konwickiemu, prześwietnemu pisarzowi, w uznaniu jego zasług dla polskiej literatury, a zwłaszcza dla ożywionej duchem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wrażliwości i świadomości językowej kilku pokoleń Polaków.

Honorowymi „Ambasadorami Polszczyzny” zostali Jacek Dehnel, Jacek Fedorowicz, Janusz Głowacki, Juliusz Kubel, Yi Lijun, Barbara Rzyski, Maciej Stuhr, zespół „Trebunie Tutki”, Grażyna Wrońska-Walczak i Franciszek Ziejka.

Więcej na stronie internetowej: http://www.ambasadorpolszczyzny.pl

Patronem medialnym nagrody jest Polskie Radio. Wszystkim laureatom gratulujemy!