Artystyczna wyprawa "Trzy sztuki w Antarktyce" pod patronatem Trójki już na starcie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 09:48
Przez rok pracowali nad koncepcją podróży, robili próby na morzu i lądzie oraz zbierali fundusze. A wszystko po to, żeby spełnić marzenia o wyprawie do przylądków ludzkiej wrażliwości.
Uczestnicy wyprawy Trzy sztuki w Antarktyce
Uczestnicy wyprawy "Trzy sztuki w Antarktyce"Foto: mat. prom.

Taka właśnie myśl przyświeca projektowi "Trzy Sztuki w Antarktyce", w którym wezmą udział:

  • Adam Nowak – lider, wokalista i kompozytor piosenek zespołu Raz Dwa Trzy,
  • fotograf ekstremalny Bartosz Stróżyński
  • jako ambasador wyprawy – aktor i reżyser Olaf Lubaszenko.

W trakcie przedsięwzięcia towarzyszyć im będzie Paweł Drozd, a jego relacje będzie można usłyszeć w Trójce, która objęła ten projekt swoim patronatem. Pierwsza z nich już 15 lutego. 

"Trzy sztuki w Antarktyce" to bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów

"Trzy sztuki w Antarktyce" to pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki oraz transmisja tych wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia. – 12 lutego wsiadamy w samolot do Buenos Aires, a stamtąd lecimy do miasteczka Ushuaia na Ziemi Ognistej. 15 lutego okrętujemy się na jachcie i płyniemy w stronę Antarktydy, by spełnić nasze marzenia – opowiada Paweł Drozd, którego relacje z wyprawy będzie można usłyszeć w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 17.10. – Oczywiście, o ile nie przeszkodzą w tym ekstremalne warunki panujące na morzu, a potem na najzimniejszym kontynencie świata – dodaje dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia.

Oprócz niego na jacht wsiądą: Adam Nowak z zespołu Raz, Dwa, Trzy, Bartosz Stróżyński (płetwonurek, fotograf, szef i pomysłodawca wyprawy), dwóch operatorów kamery, szef techniczny wyprawy, reżyser oraz 2 osoby załogi stałej jachtu. Razem 9 osób. – Cel wyprawy jest jeden choć podzielony na trzy części: opowiedzieć o Antarktyce oraz o tym, jak uczestnicy wyprawy ją odbierają poprzez trzy sztuki: film, muzykę i fotografię – mówi Bartosz Stróżyński, który dodaje: – Jeśli chodzi o film dokumentalny, to przewidziane są zdjęcia filmowe pod wodą oraz z drona.

Uczestnicy wyprawy podczas konferencji prasowej (fot. mat. prom) Uczestnicy wyprawy podczas konferencji prasowej (fot. mat. prom)

Film powstanie do końca tego roku pod okiem Olafa Lubaszenki (który ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z podróży, ale nadal jest w zespole). Z kolei Adam Nowak podczas rejsu napisze nową piosenkę i premierowo wykona ją z Antarktyki na żywo w Trójce – w ramach mini-koncertu, który wyemitowany zostanie w sobotę 11 marca w audycji "Lista osobista" (godz. 19.00-22.00). Będzie to pierwszy na świecie koncert z Antarktydy. Odpowiedni sprzęt do realizacji zarówno transmisji, jak i nagrania tego występu przygotował Romuald Wrzodak z Polskiego Radia.

Sam Bartosz Stróżyński, szef wyprawy, odpowiedzialny jest za fotografię i oprócz standardowych zdjęć wykona cykl fotografii techniką kolodionową, tzn. na szkle – tak, jak robiło się zdjęcia 150 lat temu.

Zakończenie wyprawy zaplanowano na 18-21 marca.

Więcej informacji w popołudniowym wydaniu audycji "Zapraszamy do Trójki" – w czwartek 9 lutego ok. godz. 17.10. W jej trakcie uczestnicy wyprawy – Adam Nowak, Bartosz Stróżyński oraz Paweł Drozd opowiedzą o ostatnich przygotowaniach przed wylotem do Ameryki Południowej.

Czytaj także

Trzy sztuki w Antarktyce. Zbliża się niezwykła wyprawa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 13:45
Będzie to pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym. Polscy twórcy wybiorą się do Antarktyki, a tam będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenia transmitowane na antenie Trójki.
rozwiń zwiń