Zbigniew Herbert - 10 rocznica śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 12:58
W 2008 roku obchodzimy rok Herbertowski. Poniedziałek w Trójce poświęcimy temu wybitnemu poecie - będziemy czytać na naszej antenie wiersze Zbigniewa Herberta, zaprezentujemy premierę jego dramatu - "Lalek" oraz poświęcony poecie reportaż.

W porannym Zapraszamy do Trójki wiersze "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz" oraz "Potęga smaku" w interpretacji samego poety.

W TuBaronie - raz jeszcze "Potęga smaku" - tym razem w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego, "Tren Fortynbrasa" czytany przez Zbigniewa Herberta oraz "Kłopoty małego stwórcy" w wykonaniu aktorki Starego Teatru w Krakowie - Anny Radwan i Andrzeja Sikorowskiego.

W Prywatnej kolekcji po 13:00 - "Kołatkę" zaśpiewa Przemysław Gintrowski, a po 14:00 wiersz "Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta" w wykonaiu poety.

A po 16:00 w popołudniowym Zapraszamy do Trójki przepiękna interpretacja "Przesłania Pana Cogito" Jerzego Treli.

O 18:15 zapraszamy na reportaż Magdy Skawińskiej - "Spotkanie z Herbertem" - w 2008 roku obchodzimy pamięć Zbigniewa Herberta. Z tej okazji  po Warszawie, rodzinnym mieście poety, jeździł tramwaj, w którym przypadkowi pasażerowie mogli posłuchać poezji Herberta.

27 lipca, w przeddzień 10. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera dramatu Zbigniew Herberta "Lalek" w reżyserii Jana Warenyci. Będzie to finał obchodów Roku Herbertowskiego w Polskim Radiu. Wyjątkowe wydarzenie będzie miało wyjątkową oprawę - słuchowisko nadane będzie na dwóch antenach - w niedzielę na żywo "Lalka" usłyszymy w Programie II, a dzień później, w poniedziałek 28 lipca w Programie III Polskiego Radia.

"Lalek" - Sztuka na głosy Zbigniewa Herberta jest rodzajem kompozycji muzycznej - dialogów i monologów - opartej na dysonansach, tworzących klimat zdegradowanego świata, w którym nastąpił zupełny rozpad dotychczasowych wartości.

Małe miasteczko, przez które przeszły nawałnice wojen i nieszczęść, zamieszkują ludzie wypaleni emocjonalnie; zobojętniali nawet wobec śmierci.

Świat zewnętrzny (radio, Reporter, poeta) nie potrafi przeniknąć tej atrofii uczuć, jest czymś zupełnie obcym - jest światem, który nie potrafi już znaleźć wspólnego języka z "miasteczkiem". Arkadia prowincji, tak często będąca tematem zachwytów poetyckich, jawi się tu jako matnia, z której nie ma już wyjścia i nikt nawet nie próbuje go szukać. Gorzka ironia tej sztuki polega również na ośmieszeniu idei postępu. Miasteczko jest statyczne, pogrążone w sobie i swojej znieczulicy.

Pokolenie Lalka, to ludzie pozbawieni wiary w jakiekolwiek zmiany na lepsze. Ich życie polega na toczeniu bezsensownych, kalekich dialogów i upijanie się w barze "Stodoła". Bezsensowna, przypadkowa śmierć Lalka, wpisuje w ciąg nieszczęść, które nawiedzają miasteczko. Lalek umiera "poza sceną ", uderzony nożem przez nieznajomego.

Nie jest to nawet zbrodnia na tle zazdrości. To kolejna bezsensowna śmierć, którą wszyscy traktują jako coś zupełnie naturalnego. Sztuka nie ma właściwie akcji, nie można doszukać się w niej również jakiejś typowej kompozycji dramaturgicznej. Zmusza jedynie do wsłuchania się w głosy , które pod pozorem normalności, są krzykiem rozpaczy.

W obsadzie znakomici aktorzy, m.in.: Łukasz Lewandowski (Lalek), Julia Kijowska (Smętnica/Lodzia), Wojciech Wysocki (Reporter), Henryk Boukołowski (Poeta), Andrzej Mastalerz (Żuk), Zofia Saretok (Baba / Matka), Jan Matyjaszkiewicz (Barański/Mężczyzna 1 w sądzie), Andrzej Blumenfeld (Radio), Andrzej Ferenc (Adwokat/Lektor/Posługacz), Janusz Rafał Nowicki (Listonosz/A.), Zbigniew Suszyński (Obcy) i inni.

Po zapowiedzi na antenie można otrzymać zaproszenie na niedzielny spektakl w Studiu im, W.Lutosławskiego - premiera o 18.00. Nasz telefon - 22 333 33 33.

Spektakl na antenie Trójki 28 lipca o 21.05.

Zbigniewowi Herbertowi poświęcimy także wtorkowy Klub Trójki o 21:00.

 

Zbigniew Herbert (ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista i prawnik. W czasie wojny był żołnierzem AK.

Jako poeta zadebiutował na łamach prasy w 1950; jego debiut książkowy, tom wierszy Struna światła ukazał się w 1956. Do najbardziej cenionych dzieł Herberta należy cykl utworów o Panu Cogito, postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej. W latach 80. Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Od 1986 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi; do Polski wrócił w 1992.

10 lipca 2007 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. (źr. Wikipedia)

Czytaj także

Nobel pod esbeckim nadzorem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2009 11:28
Czy SB pozbawiła Herberta i Gombrowicza szansy na otrzymanie nagrody Nobla?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Herbert"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 00:00
Pomysłodawcą projektu i kompozytorem muzyki do albumu "Herbert" jest Karim Martusewicz, lider międzynarodowej grupy muzycznej Karimski Club oraz basista zespołu Voo Voo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyborczy apel do miłośników twórczości Herberta

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 14:54
Kilkadziesiąt osób m.in. Przemysław Gintrowski, prof. Jacek Trznadel, Piotr Szczepanik zaapelowało w środę do ludzi, których łączy fascynacja twórczością Zbigniewa Herberta, aby w wyborach prezydenckich poparli Jarosława Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń