X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znamy laureatów 8. edycji Talentów Trójki! Diament Trójki odebrał Mirosław Bałka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 20:00
Podczas Gali "Talentów Trójki" - konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia - nagrodzone zostały trzy artystki. Nagrodę specjalną - "Diament Trójki" - odebrał Mirosław Bałka.
Audio
  • Najważniejsze fragmenty gali rozdania "Talentów Trójki 2017" (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Komentarze jurorów i laureatów po gali "Talenty Trójki 2017" (Do południa/Trójka)

Laureatki tegorocznej edycji to: malarka Martyna Czech - w kategorii Sztuki Wizualne, reżyserka Zofia Kowalewska - w kategorii Film i aktorka Jaśmina Polak - w kategorii Teatr.

W kategorii Sztuki Wizualne wygrała Martyna Czech. Jury nagrodziło ją za: "dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy". - Dziekuję wszystkim, nie spodziewałam się - powiedziała laureatka tuż po ogłoszeniu wyników.

Martyna Czech (rocznik 1990) ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. W swojej twórczości zajmuje się krytyką ludzkiego świata na podstawie własnych doświadczeń. W wielu pracach porusza temat cierpienia zwierząt. Jest wnikliwym obserwatorem zależności występujących między światem zwierząt i ludzi. Interesują ją sytuacje, w których zderzenie tych dwóch światów powoduje ból i cierpienie. W finale kategorii Sztuki Wizualne znaleźli się również Maciej Cholewa i Diana Lelonek.

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Jaśminę Polak, jury nagrodziło za: "niezwykłą osobowość oraz niekonwencjonalne i kreatywne podejście do teatru powstającego w żywym kontakcie z widownią". - Jaśmina Polak to charyzmatyczna aktorka, która konsekwentnie buduje własny język sceniczny, oparty na perfekcyjnym warsztacie. W efekcie współtworzy nowy model aktorstwa na pograniczu performansu i teatru - czytamy ponadto w uzasadnieniu nagrody. - Bardzo dziękuję, bardzo się cieszę i gratuluję też pozostałym finalistom - usłyszeliśmy od laureatki podczas gali.

Jaśmina Polak to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (2014), dała się zapamiętać rolą w "Sprawie Gorgonowej", a publiczność podbiła rolą starego Iwana Tryleckiego (w odmieniającej płeć i wiek postaci inscenizacji "Płatonowa" Bogomołowa) - obie sztuki wystawione zostały na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Finalistkami w kategorii Teatr były Maria Dębska i Barbara Wypych.

Zofia Kowalewska (rocznik 1995) - zwyciężczyni konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymała za: "wrażliwość i dojrzałość artystyczną, za lekkość opowiadania o trudnych sprawach". Laureatka mimo 22 lat ma już na swoim koncie kilka nagród filmowych. W klasie maturalnej dostała pieniądze od Studia Munka, na dokument "Więzi" – historię o jej dziadkach. - Chciałabym podziękować moim dziadkom za odwagę, bo bez nich nie byłoby tego wszystkiego - mówiła podczas gali.

Zofia Kowalewska wróciła z Krakowskiego Festiwalu Filmowego ze Srebrnym Smokiem, nagrody przywiozła również z koszalińskiego festiwalu Młodzi i Film i Nowych Horyzontów. Jej dokumentalny debiut cały czas podróżuje po festiwalach w Europie i na świecie i zbiera kolejne laury. Dziś Zofia studiuje na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Do tegorocznego finału "Talentów Trójki" dostały się również: Emi Buchwald i Michalina Łabacz.

Wszystkie laureatki otrzymały nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną - "Diament Trójki" dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał go rzeźbiarz i autor instalacji, kierownik Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów - Mirosław Bałka za: "wybitny talent, osobowość artystyczną i indywidualny język - oszczędnych gestów budujących uniwersalny przekaz; za konsekwencję i mocny głos, jeden z najbardziej cenionych w Polsce i na świecie; za mądrość, skupienie na tym, co najważniejsze i umiejętność dzielenia się swoim doświadczeniem ze studentami". - Ta nagroda jest mi szczególnie bliska, ponieważ Trójki zacząłem słuchać już w latach 70. Wiele programów, m.in. Macieja Zembatego czy Piotra Kaczkowskiego, zasilało mój akumulator twórczy - mówił Mirosław Bałka podczas odbierania nagrody.

Statuetkę "Diament Trójki" zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec.
Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii Teatr - Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Małgorzata Gorol (laureatka Talentów Trójki 2016), Piotr Gruszczyński, Barbara Marcinik (Trójka) i Bartosz Porczyk; w kategorii Film: Maciej Pieprzyca (przewodniczący), Anna Grygiel, Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel (laureatka Talentów Trójki 2016) i Ryszard Jaźwiński (Trójka) oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Magdalena Frankowska (przewodnicząca), Adrian Kolarczyk (laureat talentów Trójki 2016), Anna Konik, Agnieszka Obszańska (Trójka) i Jarosław Suchan.

Uroczystość rozdania nagród w konkursie "Talenty Trójki" odbyła się 12 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wieczór uświetniła swoim występem grupa Kamp!.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu znajdują się na stronie: www.polskieradio.pl/trojka/talenty.

***

Konkurs "Talenty Trójki", organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktorki Justyna Wasilewska, Anna Smołowik, Małgorzata Gorol, Eliza Rycembel, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Grzegorz Zariczny i Paulina Skibińska, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki.

W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna - "Diament Trójki". Otrzymali go w kolejnych edycjach: Krystyna Janda, Janusz Głowacki, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos i Stanisława Celińska.

Czytaj także

Oto finalistki Talentów Trójki w kategorii Film

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:50
- Tegoroczne finalistki to Emi Buchwald, Zofia Kowalewska i Michalina Łabacz. Warto zapamiętać te nazwiska. To osoby, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia, a już mają się czym pochwalić - przekonuje przewodniczący jury w kategorii Film, reżyser Maciej Pieprzyca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z finalistkami konkursu Talenty Trójki w kategorii Teatr

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 08:46
25 maja odbyły się obrady jury Talentów Trójki w kategorii Teatr. Jawną część obrad przedstawiliśmy w MBK przed tygodniem.
rozwiń zwiń