Laureaci Mateuszy Trójki 2009

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 21:00
30 września , w siedzibie Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7, Akademia Muzyczna Programu 3 Polskiego Radia wręczyła swoje coroczne nagrody muzyczne.


Laureatami MATEUSZY TRÓJKI 2009 zostali
 
MUNIEK STASZCZYK
za 25 lat niezależności, niespożytej energii, młodzieńczego entuzjazmu, wierności sobie i swojej muzyce.
 
GABA KULKA
Za wielki talent, przebogatą muzyczną wyobraźnię i trójkowy gust objawione na płycie „Hat, Rabbit” będącej wydarzeniem 2009 roku.
 
WOJCIECH MANN
Za wieloletnią kompetentną publicystykę muzyczną uprawianą z niepowtarzalnym wdziękiem i humorem.

W tym roku nominowano następujących artystów:

W kategorii Wydarzenie: GABA KULKA , Zespół PUSTKI
W kategorii Całokształt: MUNIEK STASZCZYK, KRZYSZTOF HERDZIN
W kategorii Debiut: Zespół SNOWMAN, MIKA URBANIAK

Akademia Muzyczna nie przyznała nagrody w kategorii Debiut.

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze” przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 r.

Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3. Przyznawanie nagród leży w gestii gremium wybitnych dziennikarzy Trójki – Akademii Muzycznej.

Laureaci otrzymali statuetki wraz z dyplomami (projektu artysty grafika Adama Jurkowskiego). Od 1988 roku nagrodę stanowi specjalna statuetka „Mateusza” zaprojektowana przez krakowską artystkę Barbarę Sojkę-Szymonowicz.


Dotychczasowi laureaci Nagród im. Mateusza Święcickiego:

1987
Krzysztof Popek
Franciszek Walicki

1988
Tomasz Szukalski
Rafał Paczkowski

1989
Lora Szafran
Basia Trzetrzelewska

1990
Zbigniew Namysłowski
Mirosław Czyżykiewicz

1991
Robert Majewski
Edyta Bartosiewicz

1992
Tomasz Stańko
Piotr Wojtasik
Stanisław Sojka

1993
Cezary Konrad
Wojciech Młynarski

1994
Henryk Miskiewicz
Kuba Stankiewicz
Agnieszka Osiecka
Antonina Krzysztoń

1995
Andrzej Jagodziński
Leszek Możdżer
Magda Umer
Ewa Bem
Agnieszka Matysiak

1996
Jan Ptaszyn Wróblewski
Maciej Sikała
Wojciech Waglewski
Grzegorz Turnau

1997
Jerzy Duduś Matuszkiewicz
Anna Maria Jopek
Maryla Rodowicz
Lech Janerka
specjalne „Mateusze” dla Jana Borkowskiego oraz Marka Niedźwieckiego

1998
Anna Szałapak
Budka Suflera
Tomasz Stańko

1999 (Super Mateusz)
Czesław Niemen

2007
Aga Zaryan i Wojciech Karolak

2008
Zespół Lao Che i Piotr Kaczkowski

Czytaj także

Mateusze Trójki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 20:05
Uroczysty koncert z okazji wręczenia dorocznych nagród Programu III w dziedzinie muzyki.
rozwiń zwiń