X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie "Wesela". Audycje w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 16:00
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września. Z tej okazji wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone akcji.
Przedstawienie Wesele Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Barbara Ludwiżanka i Eugeniusz Solarski w jednej ze scen przedstawienia
Przedstawienie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Barbara Ludwiżanka i Eugeniusz Solarski w jednej ze scen przedstawieniaFoto: nac.gov.pl

W tygodniu poprzedzającym finał Narodowego Czytania Trójka prezentuje codziennie od 28 sierpnia do 2 września (o 9.20 od poniedziałku do piątku w pasmie "Do południa" i o 8.50 w sobotnim wydaniu "Zapraszamy do Trójki") fragmenty "Wesela".

Czytają je reżyserzy związani z teatralnymi wystawieniami dzieła: Michał Zadara, Romuald Wicza-Pokojski, Piotr Cieplak, Jan Klata, Wawrzyniec Kostrzewski, Magda Łazarkiewicz, Anna Wieczur-Bluszcz, Mieczysław Abramowicz, Monika Strzępka, Piotr Kruszczyński i Jacek Głomb. Pomysł i opieka nad całością – Barbara Marcinik; muzyka – Łukasz Borowiecki.

W środę 30 sierpnia o godz. 18.15 będzie można posłuchać reportażu Wojciecha Markiewicza z Radia Kraków pt. "Plotki o weselu". 2 września czterech reżyserów wraz z aktorami przygotowuje w centrum Krakowa między kościołem Mariackim, Sukiennicami a placem Szczepańskim wielki happening zaispirowany legendarnym "Weselem". W reportażu wykorzystane będą archiwalne nagrania córki Wyspiańskiego – Heleny Chmurskiej oraz Klementyny Rybickiej – córki Włodzimierza Tetmajera, w którego domu odbywało się słynne wesele.

Finał akcji 2 września Program 3 przedstawi w "Zapraszamy do Trójki" (m.in. rozmowy z aktorami, którzy mają wziąć udział w czytaniu w Ogrodzie Saskim). A w pierwszym powakacyjnym wydaniu "Śniadania w Trójce" (godz. 9.05-10.00) – politycy, goście Beaty Michniewicz, również przedstawią swoje ulubione wersy z dramatu Wyspiańskiego.  

W tym dniu "Radiowy dom kultury" (godz. 13.05-15.00) będzie nadawany z Ogrodu Saskiego (w programie m.in. transmisja czytania "Wesela"), a Mateusz Matyszkowicz w swoim autorskim "Trójkowym chuliganie literackim" (16.05-17.00) opowie o odniesieniach do dzieła Wyspiańskiego.

Przez cały dzień na antenie (po serwisach informacyjnych) pojawią się specjalne relacje Jana Niebudka z Ogrodu Saskiego (ok. godz. 11.05, 12.05, 17.05, 20.05).

Na deser, tegoroczne Narodowe Czytanie podsumuje Dariusz Bugalski w poniedziałek 4 września w "Klubie Trójki" (godz. 21.05-22.00).

***

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.

W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim, gdzie przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.

W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest "Wesele" – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" opublikowano po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań dzieła.

Czytaj także

Dziennikarze Jedynki przeczytają "Wesele"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 16:30
W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". 2 września w Ogrodzie Saskim przeczyta go para prezydencka i zaproszeni artyści. W akcję włączają się także lokalne instytucje kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy reżyserzy czytali "Wesele" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 21:11
Od 28 sierpnia do 2 września nadawaliśmy fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Budzimy czytelniczego ducha"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:50
- To akcja, którą traktujemy w kategoriach święta. Owszem, przygotowanie tego wydarzenia wymaga wielomiesięcznej pracy, ale też daje ogromną przyjemność - o Narodowym Czytaniu opowiada Eliza Dzwonkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
2 września arcydramat Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiał w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. Na naszej stronie wciąż mogą Państwo posłuchać rozmów o "Weselu" i jego autorze, poezji Wyspiańskiego i lektury jego biografii.
rozwiń zwiń