X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100-lecie niepodległości Finlandii. "Ten kraj inspiruje świat"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 20:00
6 grudnia Finlandia hucznie świętuje stulecie swojego powstania. Tego dnia na antenie Trójki wiele miejsca poświęciliśmy temu krajowi i jego mieszkańcom.
Audio
  • Rovaniemi - miasto nie tylko świętego Mikołaja (Trójkowy budzik)
  • Sekrety połowu ryb w zamarzniętym jeziorze (Trójkowy budzik)
  • Jak fińskie państwo opiekuje się obywatelami? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Saamowie i Finowie. Współistnienie narodów (Do południa/Trójka)
  • Zawiła historia fińskiego świętego Mikołaja (Do południa/Trójka)
  • Obrona cywilna. Jak państwo chroni obywateli? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Pałac Prezydencki w Helsinkach oświetlony kolorami fińskiej flagi z okazji 100. rocznicy powstania państwa
Pałac Prezydencki w Helsinkach oświetlony kolorami fińskiej flagi z okazji 100. rocznicy powstania państwaFoto: PAP/EPA/Iina Siniluoma

W roku 1917 na mapie świata pojawiło się nowe państwo – Finlandia. Finowie wybili się na niepodległość, korzystając z rewolucyjnej zawieruchy w Rosji, której w owym czasie byli częścią. Początki były bolesne – kraj ogarnęła wojna domowa, a walczące ze sobą strony, biali i czerwoni, nie przebierali w środkach. Gdy w końcu sytuacja w Finlandii zaczęła się uspokajać, na fali II wojny światowej u fińskich granic zjawiła się Armia Czerwona, rozpoczynając trwającą ponad 100 dni niezwykle trudną i pełną ofiar wojnę zimową. Mimo beznadziejnej sytuacji nieliczni Finowie zdołali obronić młodą niepodległość.


609 wolontariuszy pełni wartę honorową na cmentarzu w Rovaniemi, aby uczcić 100. rocznicę niepodległości Finlandii i upamiętnić tych, którzy stracili życie w wojnie 1939-1944, fot. PAP/ EPA/Kaisa Siren 609 wolontariuszy pełni wartę honorową na cmentarzu w Rovaniemi, aby uczcić 100. rocznicę niepodległości Finlandii i upamiętnić tych, którzy stracili życie w wojnie 1939-1944, fot. PAP/ EPA/Kaisa Siren

Dzisiaj Finlandia należy do grupy najbardziej rozwiniętych państw świata. To tutaj swoje początki miała rewolucja telefonii komórkowej, to stąd pochodzi sauna, Angry Birds, Święty Mikołaj oraz wojenny wynalazek o nazwie koktajl Mołotowa. Finowie zbudowali państwo zaskakujące nietypowymi rozwiązaniami, a wiele z nich inspiruje świat, jak choćby fiński model powszechnej edukacji.

6 grudnia Finlandia hucznie świętuje stulecie swojego powstania. Na miejscu jest Paweł Drozd, który podróżując z północy na południe państwa Finów, próbuje zrozumieć, na czym polega fińska specyfika i klucz do sukcesu. O efektach i wnioskach z jego podróży można było usłyszeć 6 grudnia (środa) w audycjach: "Trójkowy Budzik", "Zapraszamy do Trójki – ranek""Do południa" oraz "Zapraszamy do Trójki – popołudnie".


Oficjalne rozpoczęcie obchodów Stulecia w Finlandii w Helsinkach, fot. PAP/ EPA/Pekka Sipola Oficjalne rozpoczęcie obchodów Stulecia w Finlandii w Helsinkach, fot. PAP/ EPA/Pekka Sipola

***

Tytuł audycji: Trójkowy Budzik, Zapraszamy do Trójki – ranekDo południa, Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzą: Piotr Łodej, Marcin ŁukawskiKatarzyna BorowieckaKrystian Hanke
Autor materiałów reporterskich:
Paweł Drozd
Data emisji:
6.12.2017
Godziny emisji: 5.10, 5.38, 7.43, 10.24, 11.22, 16.40