X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Mastalerz czyta "Kinderszenen" Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 13:21
1 sierpnia – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna emisję "Kinderszenen" Jarosława Marka Rymkiewicza w interpretacji Andrzeja Mastalerza. Słuchacze poznają cały tekst jednej z najgłośniejszych książek ostatnich lat. 
Andrzej Mastalerz i Baszka Marcinik
Andrzej Mastalerz i Baszka MarcinikFoto: Wojciech Dorosz/PR

Emisja potrwa ponad dwa miesiące. Zakończy się 3 października, w dniu kapitulacji Powstania.

"Kinderszenen", czyli "Sceny z dzieciństwa" ukazały się w roku 2008. Esej historyczny autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza, zawierający liczne wątki autobiograficzne, wywołał wtedy gorącą dyskusję. Książka poświęcona jest przede wszystkim Powstaniu Warszawskiemu. Kluczowym wątkiem tej opowieści jest masakra z 13 sierpnia 1944 roku, kiedy to na ulicy Kilińskiego eksplodował tzw. czołg pułapka, zabijając kilkuset mieszkańców warszawskiej Starówki. W swoim dziele Rymkiewicz postawił kontrowersyjną tezę, że Powstanie miało sens – nie tyle pomimo, co właśnie dzięki ogromnej ofierze ludzkiego życia. Uznał je wręcz za wydarzenie fundamentalne dla polskiej tożsamości, bez którego nasz kraj nie odzyskałby wolności.

– W swojej pracy spotykam się również z tekstami o bardzo silnym ładunku emocjonalnym i właśnie takim jest "Kinderszenen" – dla mnie historia tym bardziej ważna i osobista, bo związana z losem i tragicznymi doświadczeniami moich rodziców – mówi Andrzej Mastalerz, wybitny aktor teatralny i filmowy, długoletni współpracownik radiowej Trójki, który przeczyta dla słuchaczy tej stacji dzieło Rymkiewicza. – Lektura o takim ciężarze gatunkowym, tak wielkiej intensywności, ale zarazem o tak bardzo intymnej, delikatnej strukturze, to ogromne wyzwanie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłem być częścią tego przedsięwzięcia.

Spotkanie z "Kinderszenen" poprzedzą – nadane w bloku "Do południa" w środę 1 sierpnia (godz. 9.00-12.00) – fragmenty rozmowy z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.

– Rymkiewicz znany jest szerokiej publiczności nie tylko ze swoich książek, a pisze dziś być może najlepszą polszczyzną, ale także z głośnych i kontrowersyjnych wypowiedzi. Jednak od kilku lat praktycznie nie udziela wywiadów. Tym razem zrobił jednak wyjątek – mówi autor wywiadu Mariusz Cieślik. – To dlatego, że "Kinderszenen" to dla pisarza książka szczególna. Sam twierdzi, że być może najważniejsza. Którą, jak mówi, musiał napisać, bo był ją winien swojemu pokoleniu. Generacji dzieci wojny.

"Kinderszenen" w 46 odcinkach w radiowej Trójce od 1 sierpnia, od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50. Czyta Andrzej Mastalerz. Muzyka – Piotr Moss. Adaptacja radiowa: Barbara Marcinik oraz Renata Szewczak i Janusz Deblessem.

Zobacz więcej na temat: Trójka