X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100-lecie odzyskania niepodległości w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 18:20
Już w najbliższą niedzielę będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do słuchania specjalnych audycji przygotowanych z tej okazji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Janusz Baczynski

10 listopada w godz. 13.05-15.00 Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska w specjalnym wydaniu "Radiowego domu kultury" przybliżą historię 100. rocznicy wywalczenia pełnych praw obywatelskich przez kobiety. Słuchaczy w temat wprowadzi przygotowana przez Dom Spotkań z Historią plenerowa wystawa "Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek". Gośćmi audycji będą autorki dwóch książek: Marta Madejska, która opublikowała "Aleję Włókniarek", poświęconą łódzkim włókniarkom, oraz Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów". To nieznana a fascynująca historia kobiet na ziemiach polskich. Studio odwiedzi także Jaśmina Wójcik, tuż przed premierą filmu dokumentalnego "Symfonia Fabryki Ursus", który wspaniale domyka lata jej pracy na rzecz dawnych zakładów i jej pracowników. Muzyczne tło audycji stanowić będą utwory w wykonaniu kobiet – artystek.

W godz. 19.00-22.00 zaplanowane zostało specjalne wydanie audycji "Lista osobista" poświęcone "Koncertowi dla Niepodległej" na PGE Narodowym. Tomasz Żąda porozmawia z wykonawcami i zaprezentuje fragmenty koncertu, którego retransmisja na antenie Trójki odbędzie się 11 listopada po godz. 19.00.

11 listopada w audycji "Muzyczne rozmowy" (godz. 6.05-7.00) Agnieszka Trzeciakiewicz rozmawiać będzie o Ignacym J. Paderewskim ze światowej sławy jazzmanem Arturem Dutkiewiczem. Jakim muzykiem, politykiem i człowiekiem był Paderewski? Czym zainspirował Artura Dutkiewicza oraz rodzinę Szymanowskich do stworzenia jazzowego tria i projektu z muzyką kompozytora, który wykonywany jest w listopadzie w salach koncertowych całej Polski? O tym słuchacze dowiedzą się z audycji.

Marcin Łukawski w programie "Zapraszamy do Trójki" (godz. 7.05-9.00) porozmawia ze słuchaczami, którzy zapraszać będą na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w swoich "małych ojczyznach". Całość uzupełnią piosenki w wykonaniu polskich artystów.

Z kolei w audycji Jana Młynarskiego  "Dancing, salon, ulica" (godz. 10.05-12.00) pojawią się pieśni patriotyczne w wykonaniu autora i zaproszonych do studia gości. Transmisja uroczystego wykonania Hymnu Narodowego na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się o godzinie 12.00.

11 listopada głównym rozmówcą audycji Marka Stremeckiego "Historie jak z książki" (godz. 12.05-13.00) będzie prof. Michał Kopczyński. Osią rozmowy będą ojcowie niepodległości "wywoływani" niejako przez zwiedzającą Warszawę reporterkę Trójki, Gabrielę Darmetko. Wraz z przewodniczką Anną Dzielińską odwiedzi miejsca związane z Dmowskim, Paderewskim, Piłsudskim, Daszyńskim, ale też Sienkiewiczem. Krytyk filmowy Mateusz Werner opowie, co wtedy w 1918 roku było na afiszu. 

Od 13.05 do 17.00 studio Programu 3 Polskiego Radia zostanie przeniesione w plener na Krakowskie Przedmieście w okolice pomnika Adama Mickiewicza. Stamtąd nadana będzie audycja specjalna Dariusza Bugalskiego "Wszystko, co najważniejsze" (godz. 13.05-15.00). W programie przypomniane zostaną m.in. archiwalne dźwięki związane z 11 listopada 1918 roku. Będzie można też usłyszeć głosy: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa oraz Stefana Żeromskiego.

Do udziału w popołudniowym programie "Zapraszamy do Trójki" (godz. 15.05-17.00) Patrycjusz Wyżga zaprosi mieszkańców Warszawy, którzy wezmą udział w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W audycji zaplanowano też rozmowy ze słuchaczami, relacje, wywiady z artystami wykonującymi piosenki podczas koncertu na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorzy programu "Trzecia Strona Medalu" (godz. 17.00-19.00) przedstawią największe sukcesy polskiego sportu na przestrzeni 100 lat.

W godz. 19.05-20.00 odbędzie się retransmisja wybranych fragmentów Koncertu dla Niepodległej.

Z kolei w audycji "Scena Teatralna Trójki" (godz. 20.05-21.00) zaprezentowane zostanie zwycięskie słuchowisko w ogłoszonym przez Program 3 konkursie "Nasłuchiwanie: Niepodległość".

Gośćmi Barbary Marcinik w audycji "Magazyn bardzo kulturalny" (godz. 21.05-22.00) będą jurorzy, którzy podsumują konkurs "Nasłuchiwanie: Niepodległość".

12 listopada o godz. 18.45 na antenie radiowej Trójki wyemitowany zostanie reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Na pierwszym miejscu koń" dotyczący historii powstania polskiej kawalerii.

14 listopada w "Klubie Trójki" (godz. 21.05-22.00) Mariusza Cieślika mowa będzie o wyjątkowej akcji "100 książek na stulecie niepodległości". Program 3 Polskiego Radia przez ponad dwa miesiące prezentował najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Listę stu najważniejszych książek przygotowali wybitni literaturoznawcy: Krzysztof Dybciak, Maciej Urbanowski, Krzysztof Koehler, Dariusz Nowacki i Jarosław Klejnocki. Słuchacze w ogłoszonym na antenie plebiscycie dokonali wyboru i wskazali najważniejszą z najważniejszych książek stulecia niepodległości. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną we wspomnianej audycji.

Czytaj także

W roli głównej – Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 22:00
"Niepodległość" – kolejny po "Powstaniu Warszawskim" polski film non-fiction, który powstał w oparciu o archiwalne materiały. Jego premiera odbędzie się 12 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cud listopadowy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 22:00
Rozmowa o niebywałym zbiegu okoliczności geopolitycznych, ale także wielu innych, które pozwoliły nam odzyskać niepodległość.
rozwiń zwiń