Trójka świętuje 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 19:28
27 grudnia ekipa radiowej Trójki była w Poznaniu i obszernie zrelacjonowała nie tylko same obchody, ale również zaprezentowała materiały reporterskie na temat powstania.
Audio
  • Rola Polek w Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Rekonstruktorzy o Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Uroczystości rocznicowe Powstania Wielkopolskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Prof. Olaf Bergman o Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Na czym polegał sukces Powstania Wielkopolskiego? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Rola Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Ratusz w Poznaniu
Ratusz w PoznaniuFoto: shutterstock

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Z okazji 100. rocznicy tego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w czwartek (27.12) w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Tego dnia w stolicy Wielkopolski byli również nasi dziennikarze.

– Kim byli Wielkopolanie sprzed wieku, co sprawiło, że chcieli walczyć o niepodległość, a wreszcie co leżało u podstaw sukcesu ich walki? – na takie właśnie pytania będziemy chcieli opowiedzieć w radiowej Trójce – mówił Kuba Witkowski, który w czwartek 27 grudnia, niemal przez cały dzień, relacjonował rocznicowe wydarzenia w Poznaniu. – Postaramy się również dowiedzieć, jaka była rola w zrywie organizacji takich, jak Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", którego struktury stały się kuźnią powstańczych kadr? W Powstaniu Wielkopolskim byli zaangażowani niemal wszyscy, bez względu na stan i pochodzenie. Ale kim byli Sam Sandi i Zdzisław Józef Czendefu? Kim był Bartek z Piekła? A co z kobietami w powstaniu? One również walczyły o wolność Wielkopolski. Jaka była ich rola i czy chwytały za broń? Ponadto opowiemy o chłopcach, którzy tworzyli żywy, powstańczy telefon – zdradził tematykę swoich reporterskich materiałów dziennikarz Trójki.

Oprócz tego opowiedział on o rekonstruktorach pasjonujących się powstaniem, przypomniał o zdobyciu lotniska na Ławicy z 300 nowymi samolotami oraz spotkał się z pomysłodawcami utworzenia Muzeum Powstania Wielkopolskiego, którzy przybliżą koncepcję i plany realizacji przedsięwzięcia.

Oczywiście nie zabrakło relacji z uroczystości obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania, w tym inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego pociągiem do Poznania.

Na poznańskim Placu Wolności był również Marcin Pośpiech, a relacje obu dziennikarzy Programu 3 Polskiego Radia zostały wyemitowane w czwartek 27 grudnia porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa".

(asz)