X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trójka świętuje 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 19:28
27 grudnia ekipa radiowej Trójki była w Poznaniu i obszernie zrelacjonowała nie tylko same obchody, ale również zaprezentowała materiały reporterskie na temat powstania.
Audio
  • Rola Polek w Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Rekonstruktorzy o Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Uroczystości rocznicowe Powstania Wielkopolskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Prof. Olaf Bergman o Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Na czym polegał sukces Powstania Wielkopolskiego? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Rola Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Powstaniu Wielkopolskim (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Ratusz w Poznaniu
Ratusz w PoznaniuFoto: shutterstock

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Z okazji 100. rocznicy tego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w czwartek (27.12) w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Tego dnia w stolicy Wielkopolski byli również nasi dziennikarze.

– Kim byli Wielkopolanie sprzed wieku, co sprawiło, że chcieli walczyć o niepodległość, a wreszcie co leżało u podstaw sukcesu ich walki? – na takie właśnie pytania będziemy chcieli opowiedzieć w radiowej Trójce – mówił Kuba Witkowski, który w czwartek 27 grudnia, niemal przez cały dzień, relacjonował rocznicowe wydarzenia w Poznaniu. – Postaramy się również dowiedzieć, jaka była rola w zrywie organizacji takich, jak Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", którego struktury stały się kuźnią powstańczych kadr? W Powstaniu Wielkopolskim byli zaangażowani niemal wszyscy, bez względu na stan i pochodzenie. Ale kim byli Sam Sandi i Zdzisław Józef Czendefu? Kim był Bartek z Piekła? A co z kobietami w powstaniu? One również walczyły o wolność Wielkopolski. Jaka była ich rola i czy chwytały za broń? Ponadto opowiemy o chłopcach, którzy tworzyli żywy, powstańczy telefon – zdradził tematykę swoich reporterskich materiałów dziennikarz Trójki.

Oprócz tego opowiedział on o rekonstruktorach pasjonujących się powstaniem, przypomniał o zdobyciu lotniska na Ławicy z 300 nowymi samolotami oraz spotkał się z pomysłodawcami utworzenia Muzeum Powstania Wielkopolskiego, którzy przybliżą koncepcję i plany realizacji przedsięwzięcia.

Oczywiście nie zabrakło relacji z uroczystości obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania, w tym inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego pociągiem do Poznania.

Na poznańskim Placu Wolności był również Marcin Pośpiech, a relacje obu dziennikarzy Programu 3 Polskiego Radia zostały wyemitowane w czwartek 27 grudnia porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa".

(asz)