X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radiowa Trójka świętuje 200. urodziny Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 19:03
Z okazji przypadającej na 5 maja 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego kompozytora. Oczywiście tego dnia na antenie Trójki nie zabraknie również relacji z odbywającego się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystego koncertu "Wiwat Moniuszko!".
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Wikimedia/domena publiczna

Trójka już od poniedziałku 29 kwietnia nadaje codziennie o godz. 7.40 muzyczny cykl Piotra Metza z pieśniami skomponowanymi przez Stanisława Moniuszkę. Natomiast w niedzielę 5 maja sporą część ramówki stacji z ul. Myśliwieckiej zajmą wydarzenia rocznicowe oraz specjalne audycje poświęcone Stanisławowi Moniuszce (1819-1872). Przypomnijmy – uchwałą Sejmu RP 2019 rok ustanowiony został Rokiem Moniuszki. 

Kulminacją zorganizowanej z tej okazji, ogólnopolskiej i zainicjowanej przez Parę Prezydencką akcji "Narodowe Granie", będzie otwarty dla publiczności koncert "Wiwat Moniuszko!". W niedzielę 5 maja w godz. 12.00-18.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego wystąpią artyści reprezentujący różnorodne style i gatunki muzyczne, inspirowane twórczością XIX-wiecznego kompozytora. Zagra m.in. Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, a wystąpią: Joanna Moskowicz (sopran), Sławomir Naborczyk (tenor), Adam Kruszewski (baryton), Aleksander Teliga (bas). W programie: Mazur, Aria Miecznika, Intrada, Aria Hanny, Recytatyw, aria Stefana (z kurantem) i Aria Skołuby z opery "Straszny Dwór", Uwertura do opery "Paria", Uwertura do opery "Verbum Nobile", Tańce góralskie z opery "Halka". Relacje z tego koncertu Trójka nada w serwisach.

O godz. 19.05 rozpocznie się wieczór z twórczością Stanisława Moniuszki w Trójce. W "Kwestii kultury" (19.05-20.00) gośćmi Mariusza Cieślika będą: prof. Jacek Kowalski – znawca kultury staropolskiej i laureat prestiżowej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (za książkę "Sarmacja. Obalanie mitów") oraz badaczka historii opery prof. Elżbieta Nowicka. W audycji fragmenty najsłynniejszego wykonania "Strasznego dworu" (w obsadzie m.in. Andrzej Hiolski).

O godz. 20.05 koncert prof. Jacka Kowalskiego z zespołem w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W repertuarze pieśni Stanisława Moniuszki oraz inne utwory z epoki w nowych opracowaniach.

Głównym tematem "Magazynu bardzo kulturalnego" Barbary Marcinik (godz. 21.05-22.00) będzie premiera w Operze Bałtyckiej opery "Hrabina" w reżyserii Krystyny Jandy.

Natomiast w poniedziałek 6 maja Trójka wyemituje o godz. 18.45 reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze o ulicach Moniuszki (jest ich w Polsce około 800) i ich mieszańcach.

Zobacz więcej na temat: Trójka