Konkurs "I Ty możesz poczytać Polakom"!

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 06:00
Narodowe Czytanie już 7 września! Każdy może stanąć na scenie obok pary prezydenckiej oraz gwiazd polskiego aktorstwa, jeśli weźmie udział w konkursie Trójki i Narodowego Centrum Kultury. Do wygrania są także atrakcyjne nagrody.
Para prezydencka zapowiada Narodowe Czytanie Przedwiośnia
Para prezydencka zapowiada Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"Foto: Prezydent.pl / Youtube

Finał wielkiej akcji Narodowe Czytanie odbędzie się tradycyjnie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tym razem tematem będą "Nowele". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dokonali wyboru z ponad stu tytułów zaproponowanych przez Polaków. Autorami tekstów, które zostaną odczytane 7 września, są: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Rzewuski, Stefan Żeromski, Bruno Schulz oraz nobliści Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać nagranie wideo na adres narodoweczytanie@nck.pl w formacie .mp4, .mov lub .avi do 28 sierpnia 2019 r., na którym zostanie zarejestrowane czytanie fragmentu jednej z czterech nowel ("Orka", "Dobra pani", "Rozdziobią nas kruki, wrony"…, "Mój ojciec wstępuje do strażaków"). Fragmenty nowel znajdują się na stronie www.nck.pl/narodoweczytanie.

Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Narodowego Centrum Kultury oraz Trójki, wybierze cztery najlepsze nagrania. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Warszawy oraz otrzymają upominki od Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Programu Trzeciego Polskiego Radia. Organizator konkursu zwraca zwycięzcom koszty przejazdu koleją i zapewnia nocleg.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z REGULAMINEM.

Zachęcamy także do udziału w innych konkursach, towarzyszących akcji Narodowe Czytanie. Więcej informacji znajduje się na profilu społecznościowym www.facebook.com/NarodoweCzytanie.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka