X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko foki, kitesurfing i latarnie, czyli "Trójka wraca do korzeni" na Helu!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 17:40
W czwartek 11 września Agnieszka Szwajgier z Programu 3 Polskiego Radia odwiedziła z reporterskim mikrofonem Hel.
Audio
  • Agnieszka Szwajgier pozdrawia z Helu (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Język kaszubski wciąż żyje! (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Czy na Helu jest dobry "warun" dla kitesurferów? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Za co Polacy pokochali kitesurfing? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Historia kina Żeglarz (Do południa/Trójka)
  • Tradycje rybackie na Półwyspie Helskim (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Latarnicy i Latarniczki pracujące na polskim Wybrzeżu (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Trójka na Helu
Trójka na HeluFoto: Agnieszka Szwajgier

– Sprawdzimy, jak pływa się we wrześniu po Zatoce Puckiej z latawcem, nauczymy się najśmieszniejszych kaszubskich słów, zajrzymy też do kultowego kina w Jastarni – mówiła przed audycją Agnieszka Szwajgier, która w czwartek 12 września odwiedziła z reporterskim mikrofonem Hel – zarówno półwysep, jak i miasteczko na jego krańcu. A to wszystko w ramach popularnego radiowego cyklu "Trójka wraca do korzeni".  

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili ponad 20 miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelplin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę, Krościenko, Żywiec, Kalisz, Kielce, Iławę, KołobrzegKraków, Gdańsk i SandomierzLublin, Zakopane i Wrocław. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 12 września na Helu. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawostek o atrakcjach turystycznych, lokalnej kuchni i zwyczajach zarówno Półwyspu Helskiego, jak również samego miasteczka położonego na jego krańcu.

fot. Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio fot. Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio

Agnieszka Szwajgier przybliżyła m.in. magię popularnego na Helu kitesurfingu, czyli pływania na desce z latawcem i rozmawiała z miejscowymi pasjonatami tego sportu. Była mowa również o języku kaszubskim, który w latach 90. XX wieku stał się w szkołach tej części Wybrzeża przedmiotem dodatkowym. – A dziś już można napisać z niego maturę lub studiować etnofilologię kaszubską –przypomniała dziennikarka Trójki, która pytała Kaszubów o najśmieszniejsze słowa w ich języku.

Radiowa Trójka zajrzała również do Jastarni, gdzie działa ostatnie kino na półwyspie, czyli "Żeglarz". – Z przedwojennych zdjęć wynika, że to w ogóle jeden z najstarszych budynków w miasteczku. Na początku XX wieku była w nim restauracja, w trakcie wojny przekształcono ją w kino, którym pozostaje do dziś. Fotele skrzypią, w powietrzu czuć, że "Żeglarz" ma już swoje lata, na sali stoi piec kaflowy, a kino prowadzą wspólnie trzy dziewczyny z trzech pokoleń – babcia Urszula, mama Dagmara i wnuczka Patrycja – wyjaśniała Agnieszka Szwajgier, która spotkała się również z miejscowymi rybakami i zgłębiła temat latarń helskich.

Relacje były emitowane w porannym popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.30, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 Polskiego Radia odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Czytaj także

Nie tylko cebularze, wagi i trolejbusy, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 17:30
Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Tym razem odwiedziliśmy Lublin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Tatry, narty, oscypki i ciupagi, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Zakopanem!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:00
– Śnieg, narty, Tatry, górskie wycieczki, kolejka na Kasprowy Wierch i oscypek. Właśnie z tym najczęściej kojarzy nam się Zakopane – wyliczał Mariusz Krzemiński z Programu 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko krasnale, zoo i inspektor Mock, czyli "Trójka wraca do korzeni" we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 17:30
W czwartek 15 listopada Jakub Witkowski z Programu 3 Polskiego Radia odwiedził z reporterskim mikrofonem Wrocław.
rozwiń zwiń