X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

15. edycja festiwalu CULTURESCAPES w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:00
CULTURESCAPES to, odbywający się w Szwajcarii, interdyscyplinarny festiwal poświęcony promowaniu dialogu międzykulturowego. Na jego tegoroczną edycję składa się 220 wydarzeń prezentujących szwajcarskiej publiczności polską kulturę i tożsamość.
Audio
  • Bogata oferta wielokulturowej Bazylei (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Bazylea - miasto muzeów (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak uczyć o historii Polski za granicą? (Do południa/Trójka)
  • Jaki obraz Polski wyłoni się z CULTURESCAPES? (Do południa/Trójka)
  • Kunsthalle - centralny punkt kulturalnej stolicy Szwajcarii (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Agata Zubel
Agata ZubelFoto: Łukasz Rajchert/mat. prasowe

W poprzednich odsłonach festiwalu szwajcarska publiczność miała okazję poznać kulturę Gruzji, Izraela, Ukrainy czy Japonii. W tym roku przyszła kolej na Polskę. 15. edycja CULTURESCAPES jest wyjątkowa, bo towarzyszy jej 100. rocznica nawiązania polsko-szwajcarskich relacji dyplomatycznych.

Według kuratorów, Jurriaana Cooimana i Kateryny Botanovej, Polska kojarzona jest głównie z czołową rolą w transformacji demokratycznej i z ruchem Solidarności, który doprowadził do upadku muru berlińskiego. Dalej pozostaje ona jednak dla szwajcarskich uczestników kultury "terra incognita", co ma się zmienić za sprawą CULTURESCAPES.

CULTURESCAPES to okazja do poznania współczesnej polskiej kultury (dzieł Mickiewicza, Chopina, Miłosza, Gombrowicza, Szymborskiej, Kieślowskiego czy Wajdy), jak i kultury najnowszej.

Kluczowe dla festiwalu jest wychodzenie poza to, co znane i oczywiste. Poprzez nacisk na kwestie często zaskakujące i sprzeczne, CULTURESCAPES pozwala ujrzeć prezentowane kraje w inny sposób. W tym roku, publiczność festiwalu odkryje Polskę na nowo, poprzez Protest, Historię i Duchowość. Będą to trzy najważniejsze obszary konstytuujące artystyczny program CULTURESCAPES.

Protesty i inicjatywy obywatelskie ukształtowały naszą narodową tożsamość. Artyści nie tylko w nich uczestniczyli, ale uczynili z nich materię dla swojej twórczości. Historia z kolei, pełna konfliktów, wzlotów, upadków, klęsk i pułapek, jest wszechobecna, nie da się od niej uciec. Dowodem na to może być fakt, że w ostatnich latach w Polsce powstało więcej muzeów historycznych niż w jakimkolwiek innym kraju Europy.

Duchowość to przede wszystkim rola kościoła katolickiego w walkach o suwerenność Polski i jego wpływ na życie polityczne i społeczne w kraju. Wielu artystów, bazując na fundamencie tradycyjnych chrześcijańskich wartości, bada granice ludzkiej kondycji, dążąc do stworzenia przestrzeni dla innej, swobodniejszej tkanki społecznej.

W ciągu trwającego 10 tygodni festiwalu widzowie będą mieli okazję zapoznać się z twórczością takich artystów jak Krzysztof Warlikowski, Paweł Pawlikowski, Diana Lelonek, Joanna Piotrowska czy Alex Baczynski-Jenkins. Wydarzenia odbędą się w niemal 50 instytucjach kultury w 18 miastach rozsianych po całej Szwajcarii. Jednym z nich będzie Bazylea, serce i siedziba festiwalu.

Program CULTURESCAPES to zamówienia kompozytorskie, koprodukcje ("Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego), rezydencje artystyczne (Diana Lelonek), koncerty gościnne czy prezentacja projektów wyprodukowanych przez Instytut Adama Mickiewicza, takich jak "Apparatum" i "Cricoterie".
Kadr z filmu "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, 2013.

"Toporland" (c) Wojciech Olejnik "Toporland" (c) Wojciech Olejnik

Program – otwarcie festiwalu:

Wojtek Ziemilski, "Essence of Poland", Theater Basel

Wojtek Ziemilski nie chce pokazywać Polski, chce, żebyśmy ją poczuli. Podczas wykładu performatywnego, który otworzy 15. edycję CULTURESCAPES, Ziemilski zaprezentuje zapach "Essence of Poland", powstały we współpracy z Andreasem Wilhelmem.

Monika Kucia, "All Inclusive", Theater Basel

Kuratorka kulinarna Monika Kucia przybliży publiczności współczesną Polskę poprzez jej kuchnię. Podczas interaktywnego pokazu, przygotowanego ze scenografką Dominiką Kulczyńską, Kucia zaprezentuje rozmaite aspekty polskiej kuchni.

Marta Górnicka, "Hymn do miłości", Theater Basel:

"Hymn do miłości" to spektakl o Europie zwierającej szeregi. Górnicka odnosi się w nim do dzisiejszej polityki europejskiej i kryzysu migracyjnego, wplatając w struktury muzyczne cytaty z Internetu, teksty piosenek pop i pieśni patriotycznych.

Teatr:

Program teatralny CULTURESCAPES to przegląd różnorodności i międzynarodowej siły polskiej sceny. Od wielkoformatowego "Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego, przez minimalistyczną "Fantazję" Anny Karasińskiej, aż po intymne "Margarete" Janka Turowskiego – szwajcarska widownia będzie miała niepowtarzalną okazję do zapoznania się z pełnym krajobrazem polskiego teatru. Co ważne, wiele z pokazanych produkcji sięga do korzeni polskiej performatyki: "Cezary idzie na wojnę" do Moniuszki, "Książe niezłomny" natomiast do postaci Słowackiego. Oprócz produkcji teatralnych na festiwalu zobaczyć będzie można również spektakle tańca współczesnego, autorstwa Pawła Sakowicza, Agaty Maszkiewicz czy Oli Maciejewskiej.

Muzyka:

Program CULTURESCAPES prezentuje szerokie spektrum polskiej muzyki, od średniowiecza aż po współczesność. Kluczowym muzycznym wydarzeniem festiwalu będzie premiera opery "Król Roger" w Konzert Theater Bern. Ważna jest również postać Fryderyka Chopina, którego twórczość odtworzą zarówno studenci i absolwenci szwajcarskich akademii muzycznych, jak i takie znakomitości jak Julianna Awdiejewa czy Ronald Brautigam.

W programie znajdą się również polscy kompozytorzy i wykonawcy związani ze Szwajcarią, jak Karol Szymanowski i Witold Lutosławski. Najnowsza muzyka polska zostanie zaprezentowana w Gare du Nord Basel. Najważniejszym wydarzeniem będzie tu koncert symfoniczny Basel Sinfonietta, realizowany wspólnie z festiwalem Warszawska Jesień. Wśród polskich i zagranicznych solistów w koncertach festiwalowych wezmą udział Piotr Anderszewski, Ronald Brautigam, Krzysztof Chorzelski i Agata Zubel.

Sztuki wizualne:

Polska sztuka współczesna pojawi się w Szwajcarii za sprawą wystaw, retrospektyw i rezydencji artystycznych. Będą to między innymi "Historie naszych czasów. Zbiorowe i osobiste narracje" z udziałem Piotra Uklańskiego, czy wystawa twórczości Tadeusza Kantora, "Gdzie są niegdysiejsze śniegi". Swoje prace pokażą także Joanna Piotrowska i Artur Żmijewski, a rezydentką w Bazylei będzie Diana Lelonek.

"Zimna Wojna" "Zimna Wojna"

Film:

Szwajcarska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością zdobywcy Oscara, Pawła Pawlikowskiego. Obok "Idy" i "Zimnej wojny" pokazane zostaną też wcześniejsze fabuły i dokumenty reżysera. Zobaczyć będzie można również "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego i filmy z cyklu "Przewodnik do Polaków", ukazujące kulturowe i społeczne zjawiska okresu socjalizmu.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka