Hity Editors wybrzmiały na Trójkowej scenie!

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 20:00
25 października ukazała się ich pierwsza "składanka" w karierze. Najpopularniejsze utwory usłyszeliśmy w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej.
Audio
  • Editors w studiu im. Agnieszki Osieckiej (Trójka)
Editors podczas koncertu w Trójce
Editors podczas koncertu w TrójceFoto: Wojciech Kusiński

"Black Gold", bo taki tytuł nosi zestaw największych przebojów grupy Editors, to jednak więcej niż zestaw przebojów – nie dość, że do 13 największych hitów Anglicy dodali 3 premierowe kompozycje, to jeszcze dołączyli płytę z pierwszą sesją nagraniową ("The Snowfield Demos"), a w wersji deluxe dodali 8 akustycznych utworów ("Distance: The Acoustic Recordings"). Niektóre ze wspomnianych kompozycji Tom Smith i jego przyjaciele zagrali w niedzielę 3 listopada w radiowej Trójce.

Występ jednego z najważniejszych zespołów rockowych XXI wieku w naszych gościnnych progach to dla Trójki wielkie wyróżnienie i zaszczyt – mówił przed koncertem Piotr Metz, szef muzyczny Programu 3 Polskiego Radia. 

Tom Smith, Russell Leetch, Ed Lay, Justin Lockey i Elliott Williams przyjechali do naszego kraju, żeby promować swój najnowszy, a pierwszy w swojej długiej, 17-letniej karierze album w rodzaju "The Best Of…". "Black Gold" zawiera 13 wyselekcjonowanych utworów pochodzących z sześciu studyjnych krążków oraz 3 nowe kompozycje: "Upside Down", "Frankenstein" oraz tytułowy "Black Gold". Wydawnictwo jest dostępne w wersji deluxe zawierającej również bonusy w postaci sesji nagraniowej "Distance: The Acoustic Recordings" z akustycznymi nagraniami wybranych kompozycji z repertuaru zespołu. Ale na tym nie koniec niespodzianek dla fanów – do zestawu dołączony jest tzw. secret album zawierający "The Snowfield Demos". Są to pierwsze utwory zespołu z lat 2003-2004, a więc z czasów, zanim Anglicy podpisali kontrakt z wytwórnią Kitchenware Records, którego efektem był znakomity debiut "The Back Room" (2005).

Album "Black Gold" grupy Editors ukazał się 25 października nakładem wytwórni Play It Again Sam Album "Black Gold" grupy Editors ukazał się 25 października nakładem wytwórni Play It Again Sam

Jestem dumny z faktu, że nadal istniejemy. W dzisiejszych czasach trwałość nie jest postrzegana zbyt dobrze, ale ja czuję inaczej. Pokazaliśmy, czym jest nowa wersja zespołu, a utwory, które wspólnie nagraliśmy, potwierdzają, że nadal jesteśmy głodni nowych doświadczeń. Zawsze czuliśmy się outsiderami, ale chcieliśmy komponować piosenki, które emocjonalnie łączyły nas z ludźmi, rezonowały na głębszym poziomie. To zabrzmi pretensjonalnie, ale są na tym świecie ludzie, dla których nasz zespół wiele znaczy. To jest coś, czego zawsze pragnąłem – mówi Tom Smith, który dodaje: – Rozmowy o pracy nad tym albumem toczyły od trzech czy czterech lat, ale trudno było znaleźć czas, bo ciągle byliśmy pochłonięci pisaniem nowego materiału.

Przypomnijmy: płyty Editors sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 2,5 mln sztuk. Ten zespół nigdy nie stoi w miejscu, ciągle poszukuje, eksploruje, rozwija się. Zaczynał od post punka, przez co porównywany był to Joy Division, a z czasem w ich alternatywno-rockowym graniu pojawiło się więcej elektroniki. Zmiany to klucz do ich sukcesu. Zawdzięczają go również wiernym fanom – zarówno w swoim rodzimym kraju, jak i za granicą. Ich pozycję niewątpliwie ugruntowały liczne trasy koncertowe oraz obecność na scenach najbardziej prestiżowych festiwali na całym świecie. Polskę odwiedzili pierwszy raz w 2007 roku (warszawska Stodoła), a już rok później dali porywający koncert podczas Open’er Festival. Wrócą do nas w lutym przyszłego roku, by zagrać w Krakowie i Warszawie. Ale zanim to nastąpi – postanowili dać kameralny występ w radiowej Trójce. Jednak dzięki temu, że był on transmitowany na falach UKF i w internecie, miała szansę usłyszeć go rekordowa liczba fanów na całym świecie.

(asz)


Zobacz więcej na temat: Trójka koncert