Polskie Radio świętuje 85. urodziny Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Audycje, koncerty i specjalna płyta

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:00
Mistrz jazzu, animator tej sceny, ale również wybitny dziennikarz muzyczny i prowadzący trójkowego programu "Trzy kwadranse jazzu". Popularyzuje jazz w naszym kraju dzięki audycjom w Polskim Radiu, które prowadzi już od ponad 50 lat – w sobotę 27 marca Jan Ptaszyn Wróblewski świętował będzie 85. urodziny. Z tej okazji Polskie Radio przypomni twórczość wybitnego, wciąż aktywnego zawodowo artysty.
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn WróblewskiFoto: shutterstock.com/wjarek

Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 1936) gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Działał w takich rodzimych, pionierskich formacjach jazzowych, jak m.in. Jazz Believers (1958-1959), Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966). W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Do niedawna, kiedy to było możliwe, koncertował z autorskim projektem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

Jan Ptaszyn Wroblewski 1200.jpg
Z archiwum Studia Jazzowego Polskiego Radia – część 1

O jazzie opowiada w lekki, przystępny sposób. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem jazzu w Radio Music USA) zaowocowała powstaniem audycji "Trzy kwadranse jazzu". To najprawdopodobniej najstarsza na świecie audycja radiowa poświęcona temu gatunkowi muzyki. Nadawana jest od 1970 roku, czyli od 51 lat. Z krótką przerwą w ubiegłym roku – spowodowaną chorobą jej autora. – Choć jeszcze nie mogę wrócić do grania, to mogę wrócić na antenę. I to znakomity powód, żeby się wreszcie ucieszyć. Kiedy wracałem do zdrowia, nasłuchałem się sporo płyt, o których już dawno zapomniałem. W ogóle odkrywałem to wszystko jakby po raz drugi, na nowo. Teraz przypominam słuchaczom Trójki to, co udało mi się "odgrzać" i co mnie zaciekawiło, a czego przez te długie miesiące mi brakowało – dodaje mistrz polskiej sceny jazzowej.

O jego ogromnym dorobku nie zapomina również Polskie Radio, w tym m.in. Jedynka, która w sobotę 27 marca przypomni twórczość artysty i będzie emitować jego utwory. Z kolei radiowa Dwójka zaprasza na specjalne wydanie audycji "Dwie do Setki" (godz. 15.00). O Janie Ptaszynie Wróblewskim opowiedzą: Dorota Miśkiewicz i Andrzej Dąbrowski, a także Maryla Rodowicz, która śpiewała jego piosenki. W programie także rozmowy z dziennikarzami: Tomaszem Szachowskim i Pawłem Brodowskim oraz z Jackiem Wróblewskim – synem Jana Ptaszyna Wróblewskiego i autorem jego biografii zatytułowanej "Globtroter". Niezwykłe opowieści uzupełni muzyka głównego bohatera i jego wypowiedzi zachowane w archiwach Polskiego Radia. Natomiast Trójka przypomni koncert Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet z Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej z 2016 roku. Emisja w trzeciej godzinie audycji "Nie tylko gitary" Piotra Barona, czyli od 19.00.

Jan Ptaszyn Wróblewski 1200x660p.jpg
Premiera wyjątkowych nagrań Studia Jazzowego Polskiego Radia i Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Przypominamy, że Polskie Radio jest wydawcą wielu płyt Szanownego Solenizanta. Najnowsza z nich to "Jan Ptaszyn Wróblewski – Studio Jazzowe PR 1969-1978", która ukazała się w grudniu ub.r. To specjalne wydawnictwo, przygotowane z okazji 95-lecia Polskiego Radia, zbiera na pięciu albumach imponujący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego z lat 1969-1978, a także późniejsze nagrania wielkiego polskiego jazzmana, w tym m.in. fragment występu z Festiwalu Jazz Jamboree ’79 i dwóch kolejnych koncertów, które odbyły się 10 i 20 lat później, z okazji 70. i 80. urodzin Ptaszyna. Razem – ponad cztery godziny najwyższej jakości jazzu wybranego przez samego artystę.

Jan Ptaszyn Wróblewski jest laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii Muzyka.


Jan Ptaszyn Wróblewski - Low Down Dirty Blues/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka Jan Ptaszyn Wróblewski

Czytaj także

Jan "Ptaszyn" Wróblewski. Generał jazzu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 20:30
- On jest nauczycielem, choć nie uczy w żadnej szkole. Ale same jego audycje są bardzo kształcące - mówi o Janie "Ptaszynie" Wróblewskim Dorota Miśkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet w hołdzie Krzysztofowi Komedzie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 20:00
Retransmisja koncertu z Tomaszowa Mazowieckiego pod nazwą "Komeda. Moja słodka, europejska ojczyzna". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych rozdane! Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 07:00
– Dobrze, że ta tradycja wróciła. Była próba zakorzenienia jej 11 lat temu, co prawda została przerwana, ale do niej powróciliśmy. Myślę, że będziemy przyznawać tę nagrodę dorocznie – mówił wiceminister kultury, Jarosław Sellin po rozdaniu Nagród Mediów Publicznych, które miało miejsce 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń