Skandalizujące "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 08:50
Jako ostatnią czerwcową propozycję w serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – przedstawiamy, po raz trzeci sięgając do dorobku autora, "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego w interpretacji znakomitego i wszechstronnego polskiego aktora, Olgierda Łukaszewicza (nagranie z 2001 roku).  
Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego na kanale Radiobook
"Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego na kanale "Radiobook"Foto: Radiobook

Kiedy "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego ukazały się drukiem w 1908 roku, książkę okrzyknięto skandalem literackim epoki, określono ją mianem "powieści seksualnej" i "estetycznej katastrofy w dwóch tomach".

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Z perspektywy czasu nie ma jednak wątpliwości, że tragicznie splecione losy pochodzącej ze zubożałej szlachty Ewy Pobratyńskiej, zakochanej w żonatym Łukaszu Niepołomskim, ale kochanej do szaleństwa przez hrabiego Zygmunta Szczerbica, to studium zła w czystej postaci.

Z jednej strony autor opisuje nędzę, obłudę społeczną i nierozwiązywalne problemy Polski końca XIX wieku, z dzieciobójstwem, prostytucją i morderstwami w tle. Z drugiej jednak, mocno wchodzi w sferę emocjonalną bohaterów.

W Polsce powieść była ekranizowana dwukrotnie przed wojną i raz po wojnie, w 1975 roku, przez Waleriana Borowczyka. To najbardziej skandalizująca, ale i bliska literackiemu pierwowzorowi wersja.

Prezentowana wersja audio "Dziejów grzechu" jest zapisem powstałym w studiach Polskiego Radia w roku 2001. Usłyszymy głos aktora Olgierda Łukaszewicza (w filmie Borowczyka kreującego rolę hrabiego Szczerbica).



Stefan Żeromski - Dzieje grzechu #01 Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Czytaj także

Premierowy "Radiobook": "Kariera Nikodema Dyzmy" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 19:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy drugą już pozycję Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, najważniejszą i najbardziej popularną spośród kilkunastu w dorobku autora - "Karierę Nikodema Dyzmy" w interpretacji Jerzego Bończaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horror i fantastyka w wydaniu retro. "Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 20:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej dostępna jest nowa pozycja - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego. Czyta Tomasz Borkowski (nagranie z 2016 roku). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna z najsłynniejszych powieści wszech czasów - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 07:45
Kolejna czerwcowa propozycja w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - to powieściowy debiut angielskiego mistrza powieści społeczno-obyczajowej z XIX wieku - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa. Czyta Krzysztof Gosztyła (przekład Włodzimierz Górski, nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń