Szczecin Music Fest. Trójka zaprasza słuchaczy na koncert portugalskiej wokalistki Carminho

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 11:50
Dziennikarze i fani są zgodni – Maria do Carmo Carvalho Rebelo de Andrade to jedna z najlepszych wokalistek fado na świecie. Już w najbliższy piątek 23 lipca portugalska artystka – posługująca się pseudonimem Carminho – wystąpi w ramach serii koncertów Szczecin Music Fest 2021. Program 3 Polskiego Radia, patron medialny wydarzenia, przygotował dla swoich słuchaczy zaproszenia na ten wieczór. Można je zdobyć słuchając Trójki codziennie – od 19 do 23 lipca.
Carminho na Szczecin Music Fest 2021
Carminho na Szczecin Music Fest 2021 Foto: mat. promocyjne

Carminho to jedna z najbardziej rozpoznawalnych portugalskich artystek. Obok Marizy jest jedną z największych współczesnych wokalistek fado. Posiada wszystko, co najważniejsze: niepowtarzalny, mocny głos, osobowość sceniczną i ten rodzaj magii, jaki mają największe gwiazdy – swoim śpiewem hipnotyzuje publiczność. Jej debiutancki album "Fado" (2009) okrzyknięty został wielkim wydarzeniem, a magazyn "Songlines" wybrał ten album do 10 najważniejszych płyt world music na świecie. Także kolejne albumy artystki: "Alma" (2012), "Canta" (2014), "Carminho canta Tom Jobim" (2016) zdobyły popularność i zyskały tytuł platynowych. Ostatni jak do tej pory album artystki "Maria" (2018) jest najbardziej intymnym dziełem w jej dotychczasowej dyskografii.

Carminho urodziła się w 1984 roku – wśród gitar i głosów fado – a zaczęła występować publicznie w wieku 12 lat – jest córką Teresy Siqueiry, znanej śpiewaczki tego gatunku. Fado było tak mocno obecne w jej codziennym życiu, że nigdy nie myślała, że występowanie na scenie ​​może stać się jej zawodem. Podczas studiów śpiewała w klubach fado i otrzymała propozycję nagrania płyty i zawodowej kariery muzycznej, ale postanowiła poczekać. Ukończyła studia z marketingu i reklamy, a następnie podróżowała przez rok – uczestniczyła wówczas m.in. w misjach humanitarnych. Po powrocie do Lizbony zdecydowała się całkowicie oddać artystycznej podróży. I jest w niej nieprzerwanie od 12 lat, czyli od premiery debiutanckiego krążka "Fado".

***

Carminho (c) Mariana Maltoni 1200.jpg
Szczecin Music Fest zaprasza już po raz siedemnasty

Szczecin Music Fest jest jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w regionie, mocnym punktem na kulturalnej mapie miasta od wielu lat. To inicjatywa, dzięki której od 2004 roku mieszkańcy Szczecina i regionu mogą uczestniczyć w koncertach gwiazd o międzynarodowej sławie, takich jak: Katie Melua, Macy Gray, Suzanne Vega, Goran Bregovic, Paco De Lucia, Gotan Project, Mariza, Sinead O’Connor, Herbie Hancock, Zaz, Pat Metheny, Chick Corea, Hugh Laurie, Chris Botti, Marcus Miller, Jan Garbarek, Cesaria Evora, Selah Sue, Lisa Gerrard, Bobby McFerrin, Morcheeba, Bobby McFerrin i wielu innych.

Łącznie w ramach Szczecin Music Fest odbyło się już prawie 100 koncertów. Od początku powstania ideą festiwalu jest prezentacja najlepszych i najciekawszych wykonawców muzyki świata (world music), jazzu oraz muzyki z gatunku crossover – czyli artystów wykraczających poza standardowe ramy poszczególnych stylów.

W koncertach Szczecin Music Fest uczestniczyło już ponad 100 tys. osób. Odbywają się one w najpiękniejszych miejscach w Szczecinie – Filharmonii i na Zamku Książąt Pomorskich – i cieszą się zainteresowaniem nie tylko lokalnych melomanów, ale również słuchaczy z innych regionów Polski oraz krajów ościennych (Szwecja, Dania, Niemcy).
 

  • Koncert Carminho w ramach Szczecin Music Fest odbędzie się w piątek 23 lipca o godz. 20.00 na Zamku Książąt Pomorskich.
  • Zaproszenia na koncert Carminho można zdobyć słuchając Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od 19 do 23 lipca – w audycjach: "Pora na Trójkę" (6.00-9.00) i "Zapraszamy do Trójki" (15.00-19.00).
  • Kolejne koncerty w Szczecinie, na które zaprasza Trójka: Anna Maria Jopek – 31 sierpnia; Richard Bona – 4 września 2021.
Zobacz więcej na temat: Trójka Szczecin fado