XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie aż 48 słuchowisk dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:30
W dniach 17-20 września w Zamościu odbywa się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. W programie wydarzenia znajdują się m.in. konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Oprócz festiwalowych prezentacji w Zamościu oraz imprez towarzyszących, wiele ciekawego dzieje się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie, gdzie na specjalnej platformie można odsłuchać wszystkich konkursowych audycji. 
Polskie Radio na Festiwalu Dwa Teatry 2021
Polskie Radio na Festiwalu "Dwa Teatry" 2021Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

 Mam zaszczyt i zarazem wielką przyjemność zaprosić Państwa na święto polskiego teatru radiowego. Przez cztery dni w pięknym i gościnnym Zamościu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt konkursowych słuchowisk i spektakli – przygotowanych przez znakomitych reżyserów teatru radiowego i z wybitnymi polskimi aktorami w obsadzie. Doskonale zapowiada się również przegląd radiowych produkcji dla dzieci i młodzieży, z których większość powstała w Teatrze Polskiego Radia. A dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Festiwalu "Dwa Tatry", Polskie Radio udostępni wszystkie konkursowe słuchowiska w formie online – mówiła na kilka dni przed startem wydarzenia Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

"Dwa Teatry" to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się od 2001 r. W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. Zamość po raz pierwszy gości najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

Podczas 20. jubileuszowej edycji Festiwalu prezentowane są zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 oraz 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. W ramach kategorii radiowej zaplanowane zostały konkursy słuchowisk dla dorosłych (48 zgłoszonych prac) oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży (15 audycji).

Prezentacje konkursowe odbywają się w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3), Auli Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. T. Kościuszki 5), Scenie Miejskiej Rynku Wodnego oraz Sali Ślubów Ratusza Miejskiego (słuchowiska dla dzieci i młodzieży). Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Publiczny nadawca radiowy będzie szeroko relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane są codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży mówi również Polskie Radio Dzieciom. Ponadto 17 września uruchomiona została – na stronie www.polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia – specjalna platforma "Dwa Teatry 2021", dzięki której można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.

W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Więcej na stronach: www.polskieradio.pl i www.dwateatry.tvp.pl oraz na antenach Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Trójka Dwa Teatry 2021

Czytaj także

"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:16
Agencja Muzyczna Polskiego Radia z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w piątek 27 sierpnia oddała w ręce słuchaczy niezwykły, dwupłytowy album CD. Trwający blisko półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Audycje w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 07:42
12 września, w dniu beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w Programie 3 Polskiego Radia wyemitowaliśmy specjalne audycje poświęcone tym wydarzeniom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Galaktyka Lema" – nowy serwis narracyjny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 10:06
Wystartował multimedialny i interaktywny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Oprócz najważniejszych informacji o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych autorów m.in. fantastyki naukowej oraz archiwalnych wypowiedzi pisarza, narracyjny serwis Galaktykalema.pl – dostępny również w angielskiej wersji językowej – zawiera premierową grę przeglądarkową osnutą na motywach jego "Bajek robotów".
rozwiń zwiń