Ulubione pozycje Nogasia... z najwyższej półki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 12:00
Tuż przed pierwszym odcinkiem swojej nowej audycji "Z najwyższej półki", Michał Nogaś odpowiada na pytania portalu kultura.polskieradio.pl.

Michał Nogaś, dziennikarz radiowej Trójki znany jest z tego, że pomimo natłoku zajęć zawsze znajdzie czas na czytanie. Teraz będzie miał także czas antenowy.

 

Skąd pomysł na program poświęcony wyłącznie książkom?

Wszystko wzięło się stąd, że po piątkowych recenzjach książkowych w porannym "Zapraszamy do Trójki", prowadzonym przez Wojciecha Manna, dostaję bardzo dużo listów od słuchaczy z prośbami o:
- powtórzenie tytułu omawianej książki (bo słuchacze nie są w stanie ich zapisać, podróżują wtedy do pracy)
- zwrócenie uwagi na różne tytuły
- znalezienia jeszcze kawałka anteny dla książek.
 

"Z najwyższej półki" ma być godzinną podróżą po różnych tytułach - zapowiadanych, właśnie wydanych, wznowionych, odkrytych po latach. Pojawią się także młodzi pisarze, krytycy, którzy wskażą, na co warto zwrócić uwagę, a jakiej książki należy zdecydowanie unikać. W końcu nie wszystko, co się wydaje, jest "trafione".

Co się wydarzy w pierwszym odcinku?

Zaczniemy od rozmowy z Łukaszem Saturczakiem, który napisał ciekawą i intrygującą powieść "Galicyjskość" - opowieść o trudnym miejscu na mapie Polski (i nie tylko) i trudnym miejscu w historii, nie tylko polskiej. Saturczak ma 24 lata, zwrócił na niego uwagę Paweł Dunin-Wąsowicz i w "Lampie i Iskrze Bożej" dał mu szansę.

Opowiemy także, wraz z Martą Mizuro, o pierwszej w 2011 roku książce z Trójkowym Znakiem Jakości. W Wydawnictwie Czarne ukazuje się właśnie - w serii Reportaż - niezwykła książka Jeana Rolina "I ktoś rzucił za nim zdechłego psa".

I spotkamy wnuka Rafała Wojaczka, Radka Janusa. Zapytam go o to, co czuł, czytając po latach, wydane właśnie przez Biuro Literackie w pełnym tekście, "Sanatorium" autorstwa słynnego dziadka.

Bartek Marzec (krytyk literacki z "Rzeczpospolitej") będzie polecał i przestrzegał.

A po nowości i zapowiedzi zapukamy do różnych wydawniczych drzwi.

Czy książki nadal mają moc wzbudzania wielkich emocji, czy to raczej elitarna rozrywka?

Nadal mocno wierzę w to, że człowiek bez książek nie istnieje. Nasi słuchacze kochają czytać, dyskutują o tym. Trzeba dawać im kolejne okazje. Zwłaszcza, że programów o książkach jest wokół nas coraz mniej, jak się ostatnio okazało.

Audycja "Z najwyższej półki" na antenie Trójki w niedzielę po 19.00, raz w miesiącu. Start: 16 stycznia 2010.

Odpytywała Agnieszka Szydłowska (Trójka). Michał o książkach PISZE tutaj

Czytaj także

Dobre strony książki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 08:00
Najnowszy tom Tadeusza Różewicza "Margines, ale..." - to kropla w morzu książek, które czekają na bibliofilów na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowe podsumowanie roku w życiu kulturalnym

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 13:20
Przywykliśmy do tego, że pod koniec roku podsumowujemy. Rok kulturalny można próbować obiektywnie oceniać, choć i tak decydujące są nasze wybory.
rozwiń zwiń