"Alleluja" dla Macieja Zembatego z kościoła Mariackiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 10:00
Dziś w dniu pogrzebu Macieja Zembatego jako hołd mu złożony z Wieży Kościoła Mariackiego zabrzmiało "Alleluja" Leonarda Cohena. To wyjątkowe wydarzenie transmitowała Trójka.
Audio
  • "Alleluja" dla Macieja Zembatego z kościoła Mariackiego

W kwietniu 1997 roku, po śmierci Piotra Skrzyneckiego, do redakcji Trójki przyszedł Maciej Zembaty. Zaproponował, by w dniu pogrzebu artysty ze szczytu Pałacu Kultury i Nauki Tomasz Stańko zagrał hejnał, na co dzień wykonywany w Krakowie z Wieży Mariackiej. Pomysł został zrealizowany, a Trójka transmitowała to wydarzenie.

14 lat później Trójka zwróciła się do władz Krakowa z propozycją, by w podobny sposób uczcić pomysłodawcę tamtego wydarzenia.

W hołdzie Maciejowi Zembatemu - muzykowi, poecie, tłumaczowi, współtwórcy słuchowiska "Rodzina Poszepszyńskich", klasykowi polskiego czarnego humoru - w dniu pogrzebu, 8 lipca o godzinie 14.05, trębacz Tomasz Kudyk zagrał z Wieży Mariackiej w Krakowie utwór Leonarda Cohena – jego ulubionego pieśniarza. Na cztery strony świata rozległo się "Alleluja", spinając swoistą klamrą pamięć dwóch wielkich, wszechstronnych polskich artystów.

Artysta spoczął na warszawskich Powązkach.

Czytaj więcej: archiwalne wywiady i ballady Cohena w interpretacjach polskiego poety >>>

Zobacz więcej na temat: Kraków Leonard Cohen Warszawa

Czytaj także

Maciej Zembaty był artystą niezależnym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:50
Współtworzył słuchowisko"Rodzina Poszepszyńskich" oraz audycję "Zapraszamy do Trójki". Był również znany jako tłumacz poezji Leonarda Cohena. Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Zembaty - śmiechem walczył z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 23:00
- Bardzo często widzę Maćka jak się nie śmieje, a rechocze. Prowokował rozmaite sytuacje, żeby przeszły w abstrakcję - wspominała zmarłego artystę Ewa Błaszczyk.
rozwiń zwiń